Přeskočit na obsah
MENU

Libuše se blíží

Ve spolupráci se sólisty Národního divadla v Praze a Severočeským divadlem proběhne 11. června výpravné provedení naší národní opery oper - Smetanovy Libuše. Pro účely divadla budou vystavěna v Klášteře na návsi dvě velká krytá pódia, představí se kompletní orchestr, sbor a 12 sólistů v hlavních rolích. Představení bude nepochybně regionální událostí roku 2022. Libuše se odehraje u příležitosti 150. výročí vzniku opery pod místem nálezu Rukopisu zelenohorského, hlavního zdroje libreta. Titulní role se zhostí Eva Urbanová, roli Přemysla ztvární Svatopluk Sem. Bude se jednat o jedinečný zážitek, který se zcela jistě v regionu nebude jen tak opakovat.

Předprodej vstupenek (všechny na konkrétní místa): plzenskavstupenka.cz/cs/akce/22539-open-air-libuse a infocentra regionu (systém Plzeňské vstupenky). Pro nákup včetně dopravy z Nepomuka klikněte na: plzenskavstupenka.cz/cs/predplatne a vyhledejte akci.

Smetanova Libuše má v české opeře i kultuře mimořádné postavení. Je přímou součástí snahy našich předků o obnovení české státnosti a národní nezávislosti. Smetana v parafrázi staré české pověsti o kněžně Libuši velebí zašlou slávu národa, ale především zdůrazňuje nadčasový ideál, který se dnes zdá být téměř nedosažitelný: vlídnost, skromnost, moudrost a svornost příslušníků jednoho národa, jedné společnosti. V exteriérech byla Libuše uváděna při významných příležitostech, na Děvíně u Bratislavy ji v roce 1959 zhlédlo 150.000 diváků, další provedení následovala na Řípu, na Pražském hradě či ve Smetanově Litomyšli. Pod Zelenou Horou bude opera uvedena poprvé v historii.

Scénu a kostýmy pro Libuši na Nepomucku vytvořil přední výtvarník Josef Jelínek, Libušina bělouše zapůjčí Jezdecký klub Úslavan Blovice, který se pyšní největším soukromým chovem starokladrubského plemene koní. Eva Urbanová, která na Nepomucku žije a je označována za nejlepší představitelku Libuše, navíc v roce 2022 oslaví 35. výročí profesionální kariéry. Představení pořádá Mikroregion Nepomucko ve spolupráci s obcí Klášter a městem Nepomuk.

Vstupenky jsou v cenové relaci 550-990 Kč. Diváci budou mít možnost využít bezplatné autobusové dopravy od nádraží v Nepomuku-Dvorci a dalších zastávek v Nepomuku tam i zpět (nutno zvolit při nákupu).

Více informací www.festivalnepomuk.cz

------

OBSAZENÍ HLAVNÍCH POSTAV:

Libuše, česká kněžna – Eva Urbanová

Přemysl ze Stadic – Svatopluk Sem 

Chrudoš od Otavy – Zdeněk Plech  

Šťáhlav na Radbuze, jeho bratr – Aleš Briscein

Lutobor z Dobroslavského Chlumce, jejich strýc – Pavel Vančura 

Radovan od Kamena Mosta – Petr Matuszek

Krasava, Lutoborova dcera – Michaela Katráková

Radmila, sestra obou bratří – Kateřina Jalovcová

Čtyři ženci – Jarmila Baxová, Lucie Vagenknechtová, Jana Kubicová, Jaroslav Kovacs

Kmeti, leši, vladykové, panny, čeleď, lid

Libušin bělouš (JK Úslavan Blovice)

Orchestr a sbor Severočeského divadla

Hudba Bedřich Smetana
Libreto Josef Wenzig
Překlad libreta Ervín Špindler

Režie Andrea Hlinková  
Dirigent Miloš Formáček, Milan Kaňák  
Výtvarník scény a kostýmů Josef Jelínek   
Sbormistr Jan Snítil
Korepetice Jan Snítil, Irina Lorenc