Přeskočit na obsah
MENU

Otvíráme Nepomuk 2023

Den otevřených dveří památek a muzeí.

Zahájení turistické sezóny 2023.

V sobotu 22. 4. 2023 

Zahájení turistické sezóny v Nepomuku přináší bezplatné prohlídky muzeí i běžně nepřístupných interiérů, součástí akce jsou komentované vycházky, koncerty a spousta dalších doprovodných akcí.
Vůbec poprvé budou moct návštěvníci nahlédnout do Domu U Lípy či bývalé železniční výtopny ČSD. V rámci komentovaných prohlídek bude výjimečně zpřístupněna vyhlídková věž kostela sv. Jakuba.
Na farmářských trzích budete moct nakoupit lokální potraviny a řemeslné výrobky, atmosféru farmářských trhů dotvoří duo Martin Kilby a Adam Klaus. V průběhu celého dne budou přístupná všechna muzea, ta doplnila své expozice například o relikvii posledního českého krále Karla I., nové historické motocykly a výstavu autíček z období socializmu.
Na Zelenohorské poště v rámci Sýrobraní ochutnáte gastronomické speciality připravené z regionálních sýrů, chybět zde nebudou ani Nepomucké kuchařinky.
Součástí programu bude živá hudba v sále Arciděkanství Nepomuk a na Zelenohorské poště. Vše je přístupné zdarma a není potřeba rezervace.

Mapa objektů a kompletní program bude k vyzvednutí zdarma v den konání akce v Kulturním a informačním centru Nepomuk (8:30 - 16:00).


Zdarma otevřená muzea (10:00 - 16:00)

Městské muzeum a galerie Nepomuk – výstava Báječná autíčka – autíčka z období socializmu a výstava On the Road – obrazy Zdeňky Hranáčové a Jany Frolíkové

Svatojánské muzeum Nepomuk – vystavení relikvie posledního českého krále Karla I.

Museum veteránů - Zelenohorská pošta – nově doplněná sbírka motocyklů

Rodný dům Augustina Němejce – zpřístupněný Atelier-K

 

Zdarma otevřené památky (10:00 - 16:00)

 

Doprovodný program:

Farmářský a řemeslný trh na náměstí doplněný o hudební doprovod – 8.00-12.00 hodin
Vystoupí Duo Martin Kilby a Adam Klaus

Tradiční pohádka pro nejmenší v Městském muzeu a galerii Nepomuk
Jak chtěla princezna čarovat – od 10.00 hodin, vstupné 50 Kč

„Sýrobraní“ - gastronomicko-hudební minifestiválek na Zelenohorské poště. Ochutnejte speciální menu připravené ze sýrů z jihozápadních Čech. Zahrají kapely Radosta (art-rock), Ať se snaží Ona (indie rock), BJB (folk, pop) a DJ Dejmor - gastro od 11.00, hudební program – 14.00 - 22.00 hodin.

"Nultý ročník akce s neotřelým názvem Sýrobraní bude, jak název napovídá, zaměřen na gastronomii - a to zcela konkrétně na sýry, respektive na pokrmy připravované ze sýrů," říká Pavel Kroupa ze zapsaného spolku Nepal, který akci připravuje. "Nepůjde ale jen o jídlo, akce staví na oblíbené kombinaci gastronomie s hudební produkcí, bude to vlastně takový hudební minifestival s originálním sýrovým streetfoodovým menu," dodává.

Menu uchystají Nepomucké kuchařinky a další místní kuchaři. V rámci hudebního programu vystoupí kapely Radosta, Ať se snaží Ona, B.J.B a DJ Dejmor. Přijede i minipivovar Bad Flash a nebudou chybět ani další řemeslná piva, moravská vína či káva z regionální pražírny.

Předběžný harmonogram:
11:00 zahájení výdeje sýrového menu
14:00 B.J.B
18:00 Ať se snaží Ona
20:00 Radosta
proluky v produkci a afterparty: DJ Dejmor

„Je dobré míti kliku“ – ukázka historických gramofonů, přednáška Milana Novobilského o historii českého gramofonového průmyslu – interpreti, desky … v 11 a 13 hodin, Zelenodolská 30

Komentované vycházky historickou částí města s Pavlem Kroupou anebo Hanou Staňkovou, doplněné o prohlídku historických sklepení pod radnicí – 13.00 a 15.00 hodin (sraz před Infocentrem Nepomuk)

Komentované prohlídky Svatojánského muzea s vyhlídkovou věží kostela sv. Jakuba se Štěpánkou Kodýdkovou – 11.00 a 14.00 hodin (sraz ve Svatojánském muzeu Nepomuk)

Komentovaná prohlídka rodného domu Augustina Němejce se Svatoslavou Kožíkovou – sraz před rodným domem Augustina Němejce č.p. 129. ve 12.00 hodin

Komentovaná prohlídka výstavy On the Road – obrazy Zdeňky Hranáčové a Jany Frolíkové v městské galerii – 14.00 hodin (sraz v galerii Městského muzea a galerie Nepomuk)

Speciální závěrečná komentovaná prohlídka Zelenohorské pošty s Pavlem Kroupou (Museum veteránů i všechny další, tento den přístupné, prostory)  – 16.00.

Jarní koncert Michaely Katrákové a Martina Vydry v Arciděkanství Nepomuk - 17 hodin (vstup zdarma)

Fotogalerie