Přeskočit na obsah
MENU
Zpět na výpis

Rodný dům malíře Augustina Němejce

Galerie obrazů autora opony Divadla J. K. Tyla v Plzni

Rodný dům malíře Augustina Němejce

Otevírací doba:

po předchozí telefonické domluvě v IC 371 591 167

 

Místo/adresa:

náměstí A. Němejce 129
Ukázat na mapě

Kontakty:

Email: muzeum@nepomuk.cz
Telefon: +420 371 592 546 / +420 371 591 167 (IC)

Vstupné:

50 Kč / 30 Kč

Muzea
108 m
25 minut

Víte, že prof. Augustin Němejc namaloval oponu pro plzeňské divadlo J. K. Tyla? Její reprodukci a mnoho dalších děl, dokumentů a předmětů z jeho života můžete obdivovat v pozoruhodné galerii, jejíž atmosféru umocňuje skutečnost, že se nachází přímo v jeho rodném domě. Kde jinde načerpat tolik informací o životě významného regionálního malíře, který tak věrně zachytil život plzeňského lidu.

Celoživotní dílo, které po sobě zanechal prof. Augustin Němejc (*15. 3.1861 v Nepomuku, † 16.8.1938 v Plzni) svým i příštím generacím, je prolnuto především venkovskou tématikou Plzeňska, i když rozsah jeho díla je mnohem širší a pestřejší. Význam malířských děl Augustina Němejce spočívá v dokonalé srozumitelnosti zvláště v době jeho tvůrčího života, kdy se jednalo o uvědomování národních hodnot a vlastenectví. Jeho výtvarná díla nakonec přesáhla svoji dobu a stala se trvalou a vzácnou kulturní hodnotou, o čemž se můžeme přesvědčit v jeho rodném domě.

Dům z počátku 19. století, v němž se mistr narodil, schraňuje dnes mimořádnou kolekci Němejcových děl, která jsou prezentována veřejnosti formou stálé expozice.

Vstupné:

dospělí 50 Kč / děti od 6 let, studenti a senioři 30 Kč

Začátek poslední prohlídky hodinu před koncem otevírací doby.
Větší skupiny po telefonické domluvě.

Od roku 2010 mohou návštěvníci navštívit rodný dům nepomuckého rodáka malíře A. Němejce. Po náročné rekonstrukci vznikla v domě umělcova galerie čítající několik desítek jeho výtvarných děl. Zárověň byl vytvořen prostor pro konání menších kulturních akcí – koncertů, výstav, divadelních představení apod. K těmto účelům slouží jak citlivě zrekonstruovaný prostor původní stodoly, tak upravené nádvoří domu s pódiem. V podkroví je ateliér sloužící potřebám výtvarného kurzu a menší prostor určený pro semináře, workshopy či přednášky.

..

Vstupenky jsou k zakoupení v informačním centru (náměstí A. Němejce 126)

Poslední aktualizace: 16. 5. 2024

Fotogalerie


Další místa v okolí