MENU

Gabriela Beňačková okouzlila Zelenou Horu

Sopranistka Gabriela Beňačková je skutečná legenda světové opery. Dne 4. července vystoupila společně s tenoristou Jakubem Pustinou za klavírního doprovodu docentky Janáčkovy akademie múzických umění Marty Vaškové v kostele Nabevzetí Panny Marie a svatého Vojtěcha na Zelené Hoře.

V loňském roce jsme slavili 200 let od nalezení Rukopisu zelenohorského. Na Zelené Hoře zazářila nám velmi milá Eva Urbanová, která zpodobňovala kněžnu Libuši v Národním divadle od roku 1995 až do nedávné doby. Libreto Smetanovy Libuše bylo napsáno právě podle Zelenohorského rukopisu, který byl v roce 1817 na zámku nalezen.

Když se v roce 1983 chystalo 100. výročí znovuobnovení Národního divadla, padla ale volba na Gabrielu Beňačkovou. Nevystupuje už dnes pravidelně, nejspíše nám pomohlo i to, že Jakub Pustina je ze Žďáru nad Sázavou. Právě tam byli vysláni mniši z našeho kláštera, aby tam založili nový konvent. To, že se dnes na Vysočině nachází Zelená Hora se Santiniho kostelem svatého Jana Nepomuckého, není žádná náhoda.

Pro Nepomucko byl její koncert velkou poctou a jistě i nezapomenutelným zážitkem. Jednalo se totiž o jednu z klíčových akcí sezóny 2018.

Beňačková od roku 1970 působila jako sólistka Národního divadla v Praze, kde zpívala mnohé role českého, ruského a italského repertoáru. Od roku 1974 byla současně sólistkou Vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku. Velkých úspěchů dosáhla též v londýnské Covent Garden a na dalších operních scénách (Salzburg, Kolín nad Rýnem). Nahrála řadu vlastních operních kompletů a byla sólistkou na mnoha nahrávkách vokálně-symfonického repertoáru, který také prezentovala koncertně.

Je pravděpodobně nejslavnější představitelkou Janáčkovy Jenůfy a Káti Kabanové. V těchto jejích vrcholných umělecké rolích se představila prakticky po celém světě. Její stříbrný soprán dokonale plného zabarvení, lehkost a přesvědčivost přednesu si získal mnoho obdivovatelů. Šíře jejího repertoáru je neobvyklá, pouze jednou však zpívala roli Libuše ve stejnojmenné Smetanově opeře a to v roce 1983 při znovuotevření budovy Národního divadla v Praze. Nezapomenutelné je propůjčení jejího hlasu postavě Emy Destinnové (hrála ji Božidara Turzonovová) v životopisném filmu Božská Ema.

Barytonista Jakub Pustina původně vystudoval chemii na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích. Začal studovat Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích a současně i Univerzitu Karlovu obor analytická chemie, ale ve 20 letech šel jednou na operu a natolik ho zaujala, že se okamžitě začal věnovat zpěvu.

Akci pořádal Mikroregion Nepomucko s obcí Klášter a Pod Zelenou Horou, z.s. za finanční podpory Plzeňského kraje a města Nepomuk.

Koncert se konal v rámci festivalu Pod pěti hvězdami.

Foto a video: Pavel Motejzík, Adéla Šmausová

Ohlédnutí za koncertem Vojtko/Gemrotová ZDE.

Fotogalerie

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2019, Design by Beneš & Michl.