Přeskočit na obsah
MENU

Anykščiai (Litva)

 Anykščiai (Litva)

Partnerské město: Anykščiai
Stát: Litva (Lithuania)
Hlavní město: Vilnius
www.anyksciai.lt

Anykščiai je okresní město na severovýchodním okraji Litvy. Leží 36 km na západ od krajského města Utena, 111 km na sever od Vilniusu. na soutoku řek Šventoji a Anykšta, podle které město dostalo název.

Je městskou památkovou rezervací. Najdeme zde neogotický katolický kostel Sv. evangelisty Matouše (nejvyšší v Litvě: věže byly do I. svět. války 84 m vysoké, nyní 79 m; poprvé postaven v polovině 15. století, nynější zděná stavba je z roku 1909, ve válce rozmetány vrcholy věží, jejich pádem poškozena střecha, věže obnoveny jako dřevěné roku 1917), pravoslavný kostel Svatého Alexandra Něvského (založen 1867 - dřevěný, postaven 1873 - zděný), pomník svobody (2002, od sochaře Vlada Vildžiūna), muzeum andělů (otevřeno 2010, jediné svého druhu v Litvě). Na východním okraji města na hoře Kalita je lyžařská trasa Kalnų slidinėjimo centras „Kalita“. Na severním okraji je hradiště Šeimyniškėlių piliakalnis, které je považováno za první rezidenci raných litevských vladařů jménem Voruta.

Ve městě je okresní úřad, ředitelství ChKO Anykščių regioninis parkas, pošta (PSČ: LT-29001), nádraží úzkorozchodné dráhy Anykščiai – Panevėžys, dvě gymnázia: Jono Biliūno a Antanase Vienuolise, střední škola Antanase Baranauskase, hudební škola, škola sportu, škola umění a tvorby, zemědělská škola, 4 mateřské školy, veřejná knihovna Liudviky a Stanislova Didžiulisových.