Přeskočit na obsah
MENU

Nepomukem volným krokem

Procházka nejen po nepomuckých památkách a muzeích. Naučná stezka Pod Zelenou Horou nás zavede až do Kláštera s pozůstatky středověké slávy pomuckého opatství.

 

Když si stoupneme na práh Hotelu U Zeleného stromu a rozhlédneme se kolem sebe, je první věcí, která upoutá naši pozornost, výstavní budova městského muzea, bývalá městská radnice. A původní centrum města se nám tak vhodně nabízí jako první zastávka našeho putování po městě Nepomuku. Uvnitř muzea, protaženého svým prohlídkovým okruhem i do bývalé piaristické koleje, najdeme expozici s názvem Zelená Hora a Černí baroni, poukazující nejen na nedaleký raně barokní zámek, ale i zfilmovaný román spisovatele Miloslava Švandrlíka, který celý zámecký komplex ještě více proslavil. Kromě toho v muzeu najdeme expozici loutek, měšťanskou místnost, selskou jizbu a další sbírky převážně z nepomuckého regionu. V přízemí muzea je umístěna Malá galerie.

Město Nepomuk se pyšní dvěma významnými rodáky. Tím prvním je svatý Jan Nepomucký, který má díky Svatojánské matici ve zdejším chrámu stálou expozici, v roce 2015 bylo obnoveno Svatojánské muzeum na arciděkanství Nepomuk. A ten druhý slavný rodák, mistr Augustin Němejc, má díky městu nově zrekonstruovaný rodný dům v horní části náměstí, který zároveň slouží jako výstavní galerie jeho vzácných děl. Kromě repliky plzeňské opony divadla J. K. Tyla, jeho nejcennějšího a nejznámějšího díla, zde můžeme spatřit především originální plátna, včetně jeho posledního s názvem Rozsévač, které bylo původně určeno pro prezidenta T. G. Masaryka. Chcete-li vědět, k čemu sloužila malířovi dřevěná loutka Ferda, navštivte jeho rodný dům.

Kousek nad náměstím, na druhé zastávce naučné stezky Pod Zelenou Horou, najdeme budovu staré Zelenohorské pošty. Při návštěvě města v ní přespal například císař Josef II. Dnes můžete navštívit v bývalých stájích Stálou expozici historické techniky. Prostory zaplnily motocykly, které brázdily v éře 1. republiky silnice Nepomucka. Ke zhlédnutí zde jsou značky československé výroby, ale i množství tehdy masově dovážených strojů zejména britské, francouzské a americké provenience. Nádvoří pak patří zemědělským strojům z počátku 20. století, poukazující na to, že Zelenohorská pošta bývala kdysi také největším hospodářstvím v Nepomuku.

Po značené naučné stezce se můžeme vydat až do obce Klášter, kdysi významného cisterciáckého kláštera naší země, vypáleného husitskými bojovníky. Do tamní klášterní školy se údajně plavil na loďkách i sv. Jan, tehdy Johánek z Pomuku. Dominantou obce je dnes kromě kostela sv. Markéty i zdejší rybník, založený samotnými cisterciáckými mnichy. Z obce Klášter pak pokračujeme po Naučné stezce kolem barokního Červeného mostu a kapličky Šlépěje svatého Vojtěcha zpět na nepomucké náměstí.

Kontakty:
Kulturní a informační centrum Nepomuk
Náměstí Augustina Němejce 126
335 01 Nepomuk

Tel.: +420 371 591 167
E-mail: infocentrum@nepomuk.cz

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz