Přeskočit na obsah
MENU
Zpět na výpis

Národní přírodní rezervace Chejlava

Bukový prales jen kousek od Nepomuku

Národní přírodní rezervace Chejlava

Národní přírodní rezervaci Chejlava najdeme na úbočí vrcholku Buková hora ( 651 m.n.m.), která se zvedá severovýchodním směrem nad obcí Měcholupy, která leží severozápadně od města Nepomuk. Přírodní rezervace Chejlava je součástí přírodního parku Buková hora - Chýlava.

V rezervaci roste jedna z nejkrásnějších bučin v jihozápadních Čechách. Toto chráněné uzemí bylo vyhlášeno již v roce 1925 a zaujímá plochu 25,9 hektarů. V této oblasti roste pralesovitý charakter lesa na buližníkovém podkladu. Kromě buku tu rostou javor klen, dub a smrk. Pod korunami stromů se daří také řadě bylin, především mařince vonné, kokoříku přeslenitému a mnohokvětému, brčálu barvínkovi, lilii zlatohlávku či vranímu oku.

Přírodním parkem, ve kterém se rezervace nachází, prochází značené turistické trasy a trasa cyklostezky, na kterou se můžeme připojit z cyklistické trasy vedoucí severním směrem z města Nepomuk. Těsně kolem rezervace vede zelená turistická značka. Nejblíže k přírodní rezervaci Chejlava se dostaneme vystoupáme-li na vrchol kopce Buková hora. Na Bukovou horu můžeme vyrazit z Nepomuku severním směrem kolem Zelené hory a přes vrchol Kámen ( 576 m.n.m.). Další ze značených tras vedoucí na Bukovou horu vede od železniční stanice u obce Srby a to severozápadním směrem, případně od železniční stanice v obci Ždírec a odtud pak jižním směrem na rozcestí Chejlava a po té západním směrem na vrchol kopce. Rovněž z města Blovice vede na vrchol Buková hora značená turistická trasa a to jižním směrem přes vrchol kopce Chocenická skála ( 558 m.n.m.). 

Poslední aktualizace: 8. 9. 2020

Fotogalerie


Další místa v okolí

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz