MENU

Zájezd Mikroregionu na severní Plzeňsko

Ve sváteční den na konci září uskutečnil Mikroregion Nepomucko další ze svých poznávacích zájezdů. Tentokrát cesta vedla na severní Plzeňsko, které bylo v minulosti pevně spojeno s působením řádů cisterciáků z plaského kláštera - podobně, jako tomu kdysi bývalo v našem regionu, ovládaném cisterciáckým konventem v Pomuku. Mnoho míst, která jsme během zájezdu navštívili, je navíc spjato se jménem slavného barokního architekta Jana Blažeje Santiniho, který pracoval i ve službách plaského kláštera a jeho mocného opata Evžena Tyttla.

První zastávkou výletu bylo Centrum stavitelského dědictví, které bylo zřízeno v rekonstruovaném klášterním pivovaru v Plasích, následovala procházka okolo konventních budov. Dále jsme zamířili do Muzea těžby borové smoly, které se nachází ve staré (a dnes opravené a obydlené) knížecí hájovně Lipovka v Lomanech - zde se nacházel i jeden z bývalých plaských hospodářských dvorů (grangie). Odtud jsme se prošli kousek cesty k padlému lomanskému dubu, velikánu, který prý pamatoval ještě dobu Karla IV. V Kralovicích jsme se podívali do kostela sv. Petra a Pavla, v němž je rodová hrobka pánů Gryspeků, šlechticů, kteří v 16. a na počátku 17. století ovládali tento kousek kraje. V kryptě se díky klimatu jejich ostatky dochovaly v podobě mumií, a to i navzdory jejich poškozování v průběhu staletí. Z Kralovic jsme pokračovali na prohlídku Mariánské Týnice, někdejšího plaského proboštství a poutního chrámu. V současné době zde sídlí Muzeum severního Plzeňska a také Centrum baroka. A nakonec jsme se mohli podívat do půvabné kapličky Jména Panny Marie v Mladoticích, kterou nás zasvěceně provedl sám pan starosta.

Děkujeme průvodcům všech navštívených míst za velmi zajímavý výklad a s účastníky zájezdu se budeme těšit na viděnou na některé z příštích cest.

Fotografie ze zájezdu si můžete prohlédnout zde ve fotogalerii a také na facebooku v odkazu: MKR - zájezd na severní Plzeňsko.

Hana Černohousová

Fotografie: Pavel Motejzík, Libor Huml, Lukáš Mácha.

Fotogalerie

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2020, Design by Beneš & Michl.