Virtuální Nepomucká pouť 2020 - ohlédnutí
Nepomucká pouť je pro město nejbohatší událostí celého roku. Bohatá na mše, koncerty, tradiční řemesla, pouliční vystoupení, pouťové stánky a atrakce nebo občerstvení. Plná zážitků pro stovky lidí, zejména pro rodiny s dětmi. Tradice poutí trvá od dob baroka a nepřerušila ji ani druhá světová válka. Tento rok však přináší řadu změn do našich životů. Z důvodu světové pandemie koronaviru se neuskutečnila ani Nepomucká pouť, tak, jak ji známe. Akce s účastí nad 100 osob byly v daném termínu zakázány, a tak jedinou možností, jak si připomenout Svatojánskou pouť, byly mše pro omezené množství věřících a internetová vysílání. V rámci nich proběhla například komentovaná prohlídka Svatojánského muzea, přednáška o sv. Janu Nepomuckém včetně informací o jeho rodném domku a jeho možných pozůstatcích, které byly objeveny v únoru letošního roku, a také dva komorní koncerty, dětského lidového souboru Pšeničky ze ZUŠ Nepomuk nazvaný "Koncert v obýváku" a sopranistky Michaely Katrákové s názvem "Malý koncert pro velkého světce". Záznamy vysílání najdou čtenáři na odkaze pout.nepomuk.cz.
Hlavní nedělní mši celebroval pomocný biskup českobudějovický Mons. Pavel Posád. Během kázání uvedl, že: "Jak často poslední dobou připomínal nejen svatý otec František, tento svět je velice nemocný. A to nejen koronavirem, ten koronavirus nám ukazuje na daleko hlubší nemoc, a to tu, že se svět možná tak jako nikdy vzdálil od Boha. O to je důležitější, abyste Vy tady na tomto vzácném místě setrvávali ve víře. Je připraveno třísetleté výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého na příští rok, že ho oslavíme například jarním zasedáním biskupské konference za účasti papežského nuncia. Máme dostatečnou dobu připravit se na tuto obrovskou milost, kterou by toto místo mohlo obdržet a také na to, abychom my z tohoto místa čerpali, protože tady je živý pramen svatosti svatého Jana Nepomuckého."
Organizace církevního programu spočívala již tradičně na bedrech místního Patera Jiřího Špiříka a Matice sv. Jana Nepomuckého, která pečuje ve městě i mimo něj o odkaz nejslavnějšího nepomuckého rodáka, jehož sochy i kostely najdeme nejen v Evropě, ale i v USA, jižní Americe či Indii. Rovněž záznam hlavní bohoslužby, vysílané v přímém přenosu, je umístěn na výše uvedeném internetovém odkaze. Svatojánské muzeum v Nepomuku se pro veřejnost otevře 26. května. Pokud bude situace nadále příznivá, Nepomučtí by rádi uspořádali bohatší Svatojakubskou pouť na Přesanickém náměstí a kolem kostela sv. Jakuba v Nepomuku, ve kterém byl sv. Jan Nepomucký pokřtěn, a to v termínu 25. – 26. července 2020. Včetně koncertů, menších kolotočů a tradičního pouťového jarmarku.
Fotogalerie: foto Pavel Motejzík, Milan Demela, Lukáš Mácha