MENU
Zpět na výpis

XXVII. Nepomucké pivní slavnosti

Gastronomie
Datum konání: 20. 7. 2019
Místo konání: náměstí A. Němejce, Nepomuk  Ukázat na mapě
Web: pivo.nepomuk.cz

slavnosti malých pivovarů

Program

11:00 Solovačka (dechovka)
13:30 Bigband Klatovy (hity a filmové melodie)
15:00 The Beautifuls (rocknroll)
16:30 Žamboši (folk)
18:00 ONI (rock)
19:30 What´s in the Box (alternative rock)
21:30 The Apples (pop)
23:00 Cox&Vox (rocknroll)

V pauzách pivní soutěže, před poslední kapelou ohňostroj.
Pivními slavnostmi provází a soutěže uvádí mistr improvizace Orest Šimpy.

Změna programu vyhrazena!

Historie

Slavnosti vznikly r. 1992 v souvislosti se záměrem obnovit v Nepomuku pivovar, který byl ale úspěšně realizován až po více než čtvrt století – na sklonku loňského roku byl v prostorách někdejšího Turkova pivovaru otevřen minipivovar Zlatá Kráva. 

Nepomucké pivní slavnosti byly nejprve pořádány Městem Nepomuk. Tato z počátku hojně navštěvovaná akce byla jakousi dechovkovou / country zábavou s relativně pestrou nabídkou tradičního českého nápoje.

Postupem let ovšem degradovala, snižoval se počet zúčastněných pivovarů i návštěvníků, až se jejího pořádání chopila v roce 2003 fa. DAOS s.r.o. Nový pořadatel chtěl změnit tuto akci na mainstreamový hudební festival pod záštitou Plzeňských pivovarů a.s. Tento koncept se ukázal bohužel nepříliš nosným. Vysoké vstupné i orientace na jediný pivovar se staly terčem kritiky ze strany veřejnosti. Počet návštěvníků po prvotním mírném nárůstu opět klesal. Když v roce 2007 skončila podpora akce ze strukturálních fondů, přestal tehdejší pořadatel mít o její pokračovaní v dalších letech zájem. MÚ Nepomuk také neprojevil snahu začít tuto tradiční akci opět pořádat a tak se zorganizování šestnáctého ročníku ujalo občanské sdružení Nepal (dnes Nepal, z.s.). Přes výše uvedenou kritiku je třeba zdůraznit, že Nepomucké pivní slavnosti se staly pro naprostou většinu místních i přespolních jednou z nejdůležitějších společenských akcí, získaly status jisté tradice. To byl také hlavní důvod, který vedl současné pořadatele k rozhodnutí převzít štafetu.
Koncept, který již dvanáct let stojí za postupným rozvojem a stále větší popularitou Nepomucký pivních slavnosti je poněkud jiný než oba přístupy v prvních patnácti letech dějin akce. Dlouhodobým záměrem pořadatelů je vytvořit z Nepomuckých pivních slavností celostátní přehlídku tradičního řemesla, na které může být zvláště náš region po právu hrdý – pivovarnictví. Kvalitní pivo je dnes stále více spojováno s malými a středními pivovary a proto je akce orientována především na ně, ať již jsou z Čech či blízkého zahraničí. Dnes již můžeme tvrdit, že toto zaměření nese své plody, protože počet zúčastněných značek se značně rozšířil, od cca 15 v r. 2008 na stabilních 30-40 v posledních letech. Součástí akce je i anketa o nejlepší pivo, což vytváří další motivaci k účasti.
Hudební složku akce je postavena také na lokálních zdrojích a neprofesionální tvorbě. Místo televizních hvězd vystupují na pódiu regionální kapely hrající pestrou směs jdoucí napříč styly, od dechovky přes folk až po moderní odnože tvrdého rocku.
Dále je rozšířen záběr festivalu o prezentaci tradiční gastronomie. Nejen opečená klobása, ale i maso a sýry přímo z udírny, výrobky místního řezníka, živáňská pečeně, steaky z ekofarmy z vedlejší vesnice, tradiční koláčky atd.

Díky snížení nákladů na vystupující, spoluppořadatelství města a současně podpoře od místních podnikatelských subjektů bylo možné zrušit vstupné. Reakce veřejnosti, napříč všemi věkovými i jinými kategoriemi, byly maximálně pozitivní. Stoupající trend vykazuje tedy i návštěvnost. Minulý rok na Nepomucké pivní slavnosti zavítalo cca 3.000 návštěvníků. Tolik malé ohlédnutí za historií.

Další nadcházející události

Sobota
8. 2.
2020

Dětský maškarní bál

Kulturní dům Klášter

Středa
12. 2.
2020

Nejznámější Čech svatý Jan Nepomucký v legendách a zajímavostech

Arciděkanství (Přesanické náměstí 1)

Pořádá Svatojánské muzeum Přednáší Pavel Motejzík, manažer Mikroregionu Nepomucko Vstupné dobrovolné

Pátek
14. 2.
2020

Valentýnské menu

Angusfarm Soběsuky u Nepomuka

Speciální valentýnská nabídka pro páry podávaná po celý den

Sobota
15. 2.
2020

Zahrádkářský ples

Kulturní dům Dvorec

pořádá ČZS Dvorec

Sobota
15. 2.
2020

Sportovní a podnikatelský bál

Kulturní dům Klášter

k poslechu a tanci hraje skupina ORION , bohatá tombola

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2020, Design by Beneš & Michl.