MENU
Zpět na výpis

Pietní akt k 75. výročí sestřelení amerického bombardéru Liberator

Kultura
Datum konání: 23. 2. 2019
V čase: od 9.00 hodin
Místo konání: Nepomuk  Ukázat na mapě
Vstupné: zdarma
Email: kultura@urad-nepomuk.cz

pietní akt na náměstí A. Němejce a na Dubči, přednáška

Program:
9.00 – mše svatá v kostele sv. Jana Nepomuckého za oběti sestřeleného bombardéru a za Raymonda A. Nouryho, který jako jediný přežil pád letadla
9.55 – příjezd kolony vojenských historických vozidel před radnici (nám. Augustina Němejce)

10.00 – koncert posádkové hudby
10.29 – přelet vojenského letadla (v případě příznivého počasí)
10.30 – pietní akt – položení věnců, proslov starosty města Nepomuk a další proslovy hostů, státní hymny, převoz věnců na místo dopadu sestřeleného bombardéru na Dubči
14.00 – komentovaná prohlídka a představení rozšířené expozice B-24 Liberator v Městském muzeu Nepomuk - zdarma
15.00 – přednáška Mgr. Karla Fouda na téma Dubeč 1944 – vzpomínka na muže Lt. Goddarda - zdarma

Akce připomene příběh deseti mladých amerických letců, kteří zahynuli v únoru 1944 na Dubči u Nepomuku.

Operaci "Argument" provedla 8. a 15. letecká americká armáda ve dnech 19. - 25. února 1944 s cílem bombardovat zbrojní a letecké továrny v Německu a na okupovaných územích. Součástí operace byl i nálet dne 22. února 1944 na letecké továrny v okolí Regensburgu a Mnichova v Bavorsku. Součástí velkého svazu byly Liberatory B-24. Tyto čtyřmotorové letouny směřovaly na Plzeň, za hranice tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a pak změnily směr, tím se formace dostala nad západní Čechy. Zde se na osamocené americké Liberatory vrhly německé bitevní letouny. Sestřeleny byly postupně tři bombardéry, v jejichž troskách zahynulo dvacet amerických letců.

Z celé jedenáctičlenné posádky poručíka Goddarda, jehož letoun se zřítil na Dubči, se zachránil pouze střelec Sgt. R. A. Noury, který byl ze stroje vymrštěn. Krátce po dopadu byl nalezen místními lidmi, kteří ho dopravili do Chocenic, kde byl převzat okupační mocí. Válku přežil a Nepomuk navštívil hned dvakrát, v roce 2004 a 2009.

Světlo do celého případu zkázy bombardéru přinesly ještě předtím výzkumy Jiřího Koloucha z Prádla, který v místech tragédie začal kopat nedlouho po roce 1990. Kolekce předmětů nalezených na Dubči spolu s velkým množstvím dobových dokumentů, a to jak písemných, tak fotografických, je skutečně ojedinělá a právem budí zaslouženou pozornost v řadách odborné i laické veřejnosti. Sbírku máte možnost zhlédnout i dnes ve stálé expozici v Městském muzeu Nepomuk, zřízené u příležitosti 70. výročí této tragédie.

Další nadcházející události

Pátek
21. 6.
2019

Velké lhaní – divadelní komedie

Malá letní scéna (náměstí A. Němejce 126)

hraje ochotnický spolek Tyjátr Horažďovice

Sobota
22. 6.
2019

S hasiči hurá na prázdniny

fotbalové hřiště u ZŠ Nepomuk

dětský den pro všechny věkové kategorie, soutěže v tématikou IZS, odměny pro soutěžící, výstava techniky IZS, občerstvení aj.

Neděle
23. 6.
2019

Od Zelené hory pod Cukrovou homoli

zámek Spálené Poříčí

Pavel Motejzík vypráví o cestě pěveckého sboru Canto Nepomucenum do São João Nepomuceno (partnerské město Nepomuku v Brazílii) se zastávkou v Rio de Janeiro

Pátek
28. 6.
2019

King Swing

Malá letní scéna (náměstí A. Němejce 126)

koncert - swing-jazz z Plzně

Sobota
29. 6.
2019

Křest knihy Zelená Hora v sevření smrtihlavů

Městské muzeum a galerie Nepomuk

Křest knihy Patrika Kellera, poté krátké povídání o té publikaci. Bude to spojeno s nějakým menším občerstvením a s výstavou, na které bych chtěl ukázat ještě něco jiného než v knize. Výstava zůstane v muzeu tak čtrnáct dní, tři týdny.

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2019, Design by Beneš & Michl.