Přeskočit na obsah
MENU

Trio Pragensis vystoupilo v Nových Mitrovicích

Zcela zaplněný kostel sv. Jana Nepomuckého v Nových Mitrovicích přivítal 6. července komorní koncert Tria Pragensis v rámci cyklu koncertů Pod pěti hvězdami.

Mikroregion Nepomucko ve spolupráci s obcí a farností dlouhodobě usilují o obnovu tohoto významného barokního chrámu. V loňském roce byl restaurován hlavní oltářní obraz od Josefa Berglera, který byl prvním ředitelem Akademie výtvarných umění v Praze, realizoval například oponu pro Stavovské divadlo či navrhl náhrobek posledního pasovského biskupa Thuna pro Malostranský hřbitov v Praze. Na obraze je mnoho symbolů, odkazujících na Svatojánské legendy, svatozář s pěti hvězdami, palmová ratolest, olivová ratolest, globus, Karlův most, zpovědnice s královnou Žofií, kvadrátek či Palladium země české. V letošním roce bude restaurován hlavní vchodvý portál s aliančními znaky budovatelů chrámu. Donátorem kostela byla Anna Polyxena, ovdovělá hraběnka Clary-Aldringen, rozená des Fours. Stavitelem byl patrně uznávaný projektant Matěj Ondřej Kondel, který působil zejména na severním Plzeňsku v první polovině 18. století a vycházel z tvorby významného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Dobrovolné vstupné bude využito právě na opravy kostela.

Pod pěti hvězdami – Svatojánské koncerty na Nepomucku. Cyklus koncertů a besed s hvězdným obsazením. Celkem pět akcí, při kterých vystoupila například legendární Gabriela Beňačková, Marian Vojtko s Michaelou Gemrotovou, Trio Pragensis či Familienquartett Hofer.

www.festivalnepomuk.cz

Akci pořádal Mikroregion Nepomucko s obcí Nové Mitrovice za podpory Plzeňského kraje.

Foto a video: Pavel Motejzík

Fotogalerie

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2022, Design by Beneš & Michl.