Přeskočit na obsah
MENU

Americký špion byl na přednášce v Nepomuku

Ing. Ladislav Kubižňák - působící v 80. letech na rezidentuře v New Yorku, představil 28. února v Nepomuku v sále Hotelu U Zeleného stromu svou novou knihu s názvem Polygon - Z pamětí československého zpravodajského důstojníka. Zmínil se také o tajném krytu v Brdech, který byl dokončen v roce 1968 a jednalo se o supertajné úložiště jaderných hlavic JAVOR 51-Borovno. Bunkr se nachází mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech. V době studené války zde byly uloženy jaderné hlavice. V případě konfliktu měly být rozmístěny a odpáleny pomocí pojízdných odpalovačů, umístěných na nedaleké sovětské raketové základně v Rokycanech a k útočným bombardérům na blízká letiště. Od roku 1965 do roku 1990 zde nebyl jediný občan Československa. O tom, že jsou tam uskladněny hlavice raket, 300krát silnější než atomovka, která padla na Hirošimu, nevěděli ani naši nejvyšší státní činitelé. Z téměř dvousetčlenné sovětské obsluhy byla zasvěcena pouze desítka důstojníků. Dokonce byl prý odepřen vstup Československé části delegace, která byla účastníkem cvičení Družba 1985.

Na území Československa existovala tři úložiště, a to pod krycími jmény Jarov 50-Bílina, Javor 51-Borovno-Míšov a Jarov 52-Bělá pod Bezdězem. Stejné dva objekty byly v NDR, tři v Polsku, po dvou v Maďarsku a Bulharsku. Jádrem areálu vždy byly dva železobetonové sklady pod úrovní terénu na 20 m hlubokém betonovém kuželovém základu. Každý z těchto skladů měl dva protilehlé vstupy s vlastní rampou, válečkovým přepravním systémem kontejnerů jaderných hlavic a s dvojicí pancéřových vrat, otevíraných pouze při zavážení a vyvážení kontejnerů. Vstu pro obsluhu skladu byl maskovaný ponorkovým vlezem na vrcholu, kde je dnes hluboký les. Každý bunkr měl vlastní studnu s rozvodem vody, rezervní dieselový agregát, systémy filtrace, rozvod helia i kanalizaci. Tyto útvary podléhaly přímo generálnímu štábu v Moskvě.

Poznámky: od roku 2015 je muzeum v letní sezóně na objednání přístupné veřejnosti, více informací najdou zájemci na www.atommuzeum.czKniha autora je k zakoupení například zde www.knihydobrovsky.cz/polygon-162883018.