MENU

Slovo arciděkana

Když mile máj zavítá,

plesává zbožný Čech,

po krajích vlasti všech

zvuk zbožných písní zpívá;

to k tvé oslavě,

ó Jene z Nepomuku,

jenž přetrpěv zlou muku,

dlíš v rajském přístavě.

(1. sloka hymnu z r. 1863-64)

 

 

Mnohá města mají nebeského patrona, jehož ostatky si obyvatelé přivezli či jinak získali. A k tomuto patronovi se konaly poutě v časech dobrých, ale i zlých, kdy se prosilo o pomoc a záchranu. Naše město nemuselo svého patrona hledat či „získat“, ale byl mu dán tím, že se zde narodil. Sv. Jan Nepomucký je patronem a tvoří historii města po staletí.

Blíží se svatojánská pouť. K pouti patří především radost, ta však může mít více rozměrů. Jednak lidi sjednocuje. Na máločem se někdy dokážeme shodnout, dokážeme druhé za různé, často i malicherné, věci kritizovat. Měly by však být součástí naší společnosti hlubší rituály, které nevynecháme, právě z důvodů hledání jednoty. K těm bezesporu sv. Jan a slavnosti s ním spojené patří.

A potom - skutečná radost dává člověku odvahu pouštět se do další věcí života, něco nového ve svém životě budovat. Tedy ta radost, která je nějak hlouběji zakotvena, nejen strávena na „pouťových atrakcích“, to by byla trochu laciná radost. Také kroutím hlavou a velmi se divím, když přichází nějaký velký svátek a já vidím lidi zaměstnávat se něčím jiným, například na chalupě. Mají takoví lidé vůbec z něčeho radost, kterou dokážou sdílet se všemi ostatními? Dokážou zvednout hlavu od všedního života k nebesům?

Již teď si tedy poznačme do kalendáře hledání „duchovní radosti“. A třeba začněme tím, že zajdeme k svatému Janovi, ať už při hlavních bohoslužbách, či v posvátné tichosti jeho chrámu.

P. Jiří Špiřík

zpět na hlavní pouťovou stranu

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2020, Design by Beneš & Michl.