MENU

Slavnostní odhalení oltáře na Zelené Hoře

V sobotu 25. června se v zámeckém kostele na Zelené Hoře uskutečnilo slavnostní odhalení oltáře. 

Nový oltář je široký 2,4 metru a vysoký šest metrů. Je vyroben ze zrcadlového nerezu, který podle slov autor Václava Čersáka symbolizuje strom života a poznání. Nerez by měl podle Česáka také symbolizovat nezničitelnost víry. Součástí oltáře je i  Zelenohorská madona, kterou vytvořil před dvěma lety. Původní oltář ze Zelené Hory byl přenesen už před několika desítkami let do kostela v Neurazech. Kvůli jeho stáří a špatnému stavu už nebylo možné jej vrátit na původníé místo.


SVĚTLO NA ZDECH
Tvar stromu připomíná dobu, kdy na Zelené Hoře kázal svatý Vojtěch a hora se zazelenala. „Prvky barokních květů jsou z původního oltáře, dále je na na něm symbolika svaté trojice, tedy boží oko se zeleným sklem, holubice, duch svatý ve žlutém skle a boží syn symbolizovaný eucharistií s červeným křížem,“ popisuje oltář Václav Česák. Dopolední světlo přitom promítá barevné symboly na kostelní zdi. Do oltáře by autor chtěl ještě vsadit kámen z kláštera v Ebrachu v Bavorsku, odkud přišli kdysi mniši a založili sisterciácký klášter v místech dnešní obce. Klášter zničili husité ve 20. letech 15. století.

PROGRAM V KOSTELE

V kostele sloužil mši svatou emeritní biskup plzeňský František Radkovský, koncelebrovali p. Jiří Špiřík a Vítězslav Holý. Na mši vystoupil sbor Canto nepomucenum i nepomuckých chrámový sbor. Přední česká mezzosopranistka Edita Adlerová se po požehnání oltáře zhostila krátkého hudebního vystoupení za doprovodu bratrů Klánských. Čestným hostem akce byli senátor Václav Chaloupek i náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče Martin Baxa.

Fotografie poskytl Milan Demela

Fotogalerie

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2020, Design by Beneš & Michl.