Přeskočit na obsah
MENU

PŠENIČKY a Velikonoce

Náš velikonoční program jsme i letos doplnili o ukázky lidových tradic, takže se „křístalo“, koledovalo s klepačkami, darovala se malovaná vajíčka, kluci „šupali“ pomlázkami. Oprášili jsme opět jarní a speciálně velikonoční říkadla.

Velikonoce jsme zahájili na jarních trzích ve Spáleném Poříčí. V Horažďovicích se v průběhu vystoupení počasí otočilo z krásného slunečného dne ve vichřici a déšť. I v těchto podmínkách jsme nakonec dokázali odehrát celý program, ale museli jsme si doslova držet stan nad hlavou. Děkujeme za pomoc i všem přítomným rodinným příslušníkům. Právě v těchto extrémních podmínkách se projeví duch „správné party“ a my jsme moc rádi, že „se máme“! Poděkování patří také našemu „dvornímu“ zvukaři Adrianu Blankovi, že nás i v tak těžkých podmínkách dokonale nazvučil.

Následovalo tradiční vystoupení na náměstí Republiky v Plzni. Je zajímavé pozorovat, že někteří lidé už vůbec neznají tradiční zvyky, takže „křístání“ po plzeňském náměstí vždy vzbudí veliký rozruch.

Vyvrcholením našeho velikonočního snažení bylo vystoupení v plzeňské ZOO. Přesto, že naše vystoupení bylo plánováno až na odpoledne, museli jsme se zde sejít již brzy ráno. Důvodem bylo natáčení živého vstupu našeho souboru pro Český rozhlas Plzeň, který zde natáčel pořad „Velikonoce v ZOO“. Paní redaktorka se zeptala některých našich členů na dodržování velikonočních tradic a pak jsme hráli písničky z našeho regionu. Na vlnách Českého rozhlasu Plzeň jste nás mohli slyšet v přímém vstupu v 9.35 a pak ještě v odpoledním pořadu ze záznamu. Přesně ve 14.00 hod. začalo naše vystoupení na statku Lűftnerka, které jsme pro natěšené návštěvníky doslova přivezli na „drkači“ nebo také „hrkači“. Je to vlastně veliký dřevěný trakař, který svým předním kolem rozeznívá dřevěné listy, stejně jako křístačka. Odměnou za vystoupení nám byla komentovaná prohlídka v pavilonu šimpanzů a jejich krmení. Vyprávění paní ošetřovatelky bylo velmi poučné i zábavné.

V dubnu jsme ještě potěšili obyvatele DPS v Nepomuku. Celé odpoledne jsme si všichni společně moc užili, s babičkami bylo opravdu veselo.

Těšíme se na další milá setkání!

Oldřich Ondrušek a Romana Blanková, vedoucí souboru PŠENIČKY

Fotogalerie