MENU

Plzeňský kraj dá letos na udržení venkovských prodejen tři miliony

Udržet v malých obcích v provozu obchody je téměř nadlidský výkon. Leckde se obchůdků ujaly samy obce nebo provozovatelům odpouštějí nájemné či platí za ně energie. Pomáhat se snaží i Plzeňský kraj. Letos na dotace venkovských prodejen pošle tři miliony korun.

O dotaci mohou žádat obce do 500 obyvatel nebo také obce do tisíce obyvatel, pokud se jedná o prodejny v jejich částech, kde žije do 250 lidí. V malých sídlech bývá chod prodejen často ztrátový. Proto se leckde samy obce ujaly provozování obchodů nebo přispívají na jejich chod odpouštěním nájemného či úhradou energií.

Od roku 2018 finanční pomoc nabízí také kraj. Náměstek hejtmana Ivo Grüner řekl, že pro malé obce není snadné chod prodejen z vlastních rozpočtů zajistit. „Některé obce mají víc malých částí. Není dobré, když musí zejména senioři kvůli základním potravinám jezdit jinam,“ sdělil Grüner. Podle jeho slov dotaci určenou na udržení prodejen využily například v Nezdicích na Šumavě, Mladém Smolivci nebo Poleni. Dotace od kraje pomáhají, obce provoz prodejen sama nezajistí

Obec může požádat o dotaci na kamennou prodejnu až ve třech svých částech obce. Výše dotace je 100 tisíc korun, pokud prodejnu provozuje obec, 50 tisíc korun, pokud obec hradí náklady na energie, v ostatních případech, kdy se jedná o příspěvek provozovateli prodejny, je maximální dotace 30 tisíc korun. Obec může požádat o dotaci i na provoz pojízdné prodejny, pak je maximální výše dotace 15 tisíc korun. 

Zdroj: idnes.cz

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2020, Design by Beneš & Michl.