MENU

Parním vlakem do Blatné

PARNÍM VLAKEM ZA BÍLOU PANÍ A ŠÍLENĚ SMUTNOU PRINCEZNOU.

V rámci jízd zvláštních historických vlaků, které vypravuje v prázdninových měsících společnost České dráhy, budete mít možnost zažít Blatensko s příchutí uhelného dýmu a horké páry. Poslední a předposlední červencové víkendy zavítá Jihočeské léto s párou na tratě spojující Strakonice, Blatnou, Březnici a Nepomuk.

Odjezdy vlaků z Nepomuku: 22. 7. a 29. 7. ve 12:05 h. Zpět do Nepomuku je nutné využít standardní spoj ČD.

Obě tratě, jak ta mezi Strakonicemi a Březnicí, tak ta mezi Nepomukem a Blatnou, vznikly v roce 1899 a obě se citlivě vinou zdejší pahorkatou krajinou, míjejí rybníky, pastviny a protínají lesy. Obě dvě nabízejí jedinečné pohledy na kraj „schoulený pod hradbou Brd a otevřený k šumavským horám“, jak jej s citem jemu vlastním pojmenoval spisovatel Ladislav Stehlík. Všem se tak nabízí skvělá příležitost, projet se tímto krajem s příchutí páry a uhelného dýmu.

A abyste nemuseli dlouze bádat nad tím, kam vás parní vlak z vašeho města doveze, dovolte nám nabídnout tip na výlet do Blatné.

Městské muzeum Blatná přichystalo na letošní prázdniny výstavu, mapující filmové natáčení na Blatensku. Snímky Bílá paní, Šíleně smutná princezna, či Čest a sláva mnohým z vás netřeba dlouze připomínat. Pro tyto a mnohé další známé i zapomenuté filmy si filmaři vybrali právě Blatensko. Na výstavě tak budete moci zábavnou formou nahlédnout nejen do zákulisí vzniku všech těchto filmů, ale rovněž se dozvíte řadu zajímavostí s tímto oborem lidské činnosti spojených. Na výstavě rovněž nahlédnete, dík svědectví pamětníků, do zákulisí filmového natáčení. Kam a s kým chodil Rudolf Hrušínský v Blatné na ryby, v jaké domácnosti sledoval spolu s Josefem Kemrem fotbalové televizní přenosy a mnoho dalších perliček, které dosud věděla jen hrstka přímých účastníků. Plakát na výstavu najdete v tomto odkazu - https://www.ckvb.cz/novinka/2855-82/.

Výstava ale není vázána jen na budovu muzea. Na vybraných místech v Blatné jsou umístěny infotabulky, popisující, který slavný film se k danému místu váže a jaká ze scén zde byla točena. Celý tento nenáročný okruh můžete absolvovat v rámci šifrovací hry, jejíž zadání obdržíte v blatenském muzeu, v centru výstavy. Na závěr ještě prozradíme, že by se vám mohlo podařit potkat některé z filmových postav přímo v ulicích města a okolo vodního zámku Blatná. Více už ale ani čárku, přijeďte se k nám do Blatné „párou“ podívat.

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2020, Design by Beneš & Michl.