Přeskočit na obsah
MENU

Oslavy osvobození se blíží

Oslavy 78. výročí osvobození

1. 4. - 30. 5. 2023 - Zelenohorská pošta v Nepomuku - Oslavy konce války květen 1945 Plzeň - výstava dobových fotografií z archivu Petra Schmidta - sobota, neděle, státní svátky 10 - 16 hod. Vstup zdarma.

2. 5. 2023 - Příběh amerického důstojníka českého původu Matta Konopa , Nepomuk - Sál Švejk restaurantu U Zeleného stromu - Vstupné dobrovolné.

Příběh Matta Konopa, který se během osvobození Československa zcela náhodou ocitl v rodné vesnici svých prarodičů, představuje jako divadelní hru „The Accidental Hero“ (Náhodný hrdina) jeho vnuk Patrick Dewane.

„Dědečkův příběh je něco jako pohádka. Na konci 2. světové války osvobozoval stejné město, v němž jeho prarodiče dříve bydleli. Lidé z Domažlic jej nesli na ramenou a nazývali jej svým osvoboditelem. Já přitom věřím, že oni osvobodili jeho,“ je přesvědčen Patrick Dewane. Proč? Dozvíte se během hry.
Patrick Dewane dále připomíná, že Konop byl prvním, kdo na plzeňském náměstí 8. května přes reproduktory oznámil osvobození města.

Hra má mezi diváky velký úspěch. Nejen ve Spojených státech ji někteří lidé zhlédli opakovaně. Dewane by ji doporučil všem, kteří se zajímají o dojemný rodinný příběh o české historii. „Ale je to i humorná hra. Jeden český kamarád mi říkal, že dědečkův humor byl typicky český,“ říká Patrick.

Představení je doplněno českými titulky.

Vstupné dobrovolné. Výtěžek ze vstupného bude věnován na dobročinné účely.

http://www.accidentalhero.net/

5. 5. 2023 od 16.45 hodin náměstí Augustina Němejce -  příjezd kolony vojenských historických vozidel (Přátelé 4. obrněné divize Prácheňsko), pietní akt, výstava Liberator v muzeu - Vstup zdarma.

16.45 - 17.45 náměstí A. Němejce
příjezd kolony vojenských historických vozidel (Přátelé 4. obrněné divize Prácheňsko)
pietní akt - projev starosty města Nepomuk a projevy hostů, položení květinových darů, státní hymny
uctění památky padlých u památníku Nakloněný obelisk na Dubči
uctění památky padlých u domu bratří Šloufů ve Dvorci

Městské muzeum a galerie Nepomuk
10.00 - 17.00 Otevřena expozice B-24 Liberator vstup zdarma

Fotogalerie