Přeskočit na obsah
MENU

Ohlédnutí za letošním Nefestíkem

Devátý ročník multižánrového festiválku Nefestík, který se konal o třetím červnovém víkendu na Zelenohorské poště, přinesl do Nepomuka pestrou hudební paletu a svěží kulturní vánek.

Hlavní scénu festivalu zahájil namísto avizovaného slovenského písničkáře Daša Buriny, který se na poslední chvíli musel omluvit, blues-folkový zpěvák Mäkkelä z Finska, náhrada více než důstojná. Páteční živou produkci dále doplnilo plzeňské punk-folkové trio Adolpho Gang, které zaplnilo sálek u čajovny, a venkovním pódiu budějovičtí drsňáci BetterWay, parodičtí Rastabilly´s Kang a na závěr populární V3Ska, která přilákala davy fanoušků.

V sobotním programu představoval nepřehlédnutelný bod slavný Teatr Novogo Fronta se svojí osobitou pantomimou Jungle Joke. Večerní hudební produkce se nesla v hávu spíše melancholických kytarových riffů, což část návštěvníků kvitovala s povděkem, neboť skupiny jako Iggy Mayerov či Nausea Orchestra představují objevy nejen pro místní publikum, ale i pro celou českou nezávislou hudební scénu. Část diváků ale naopak depresivně laděné songy nepřijala právě za své. O to radostněji a tanečněji pak ovšem vyzněla navazující afterparty v podání nejstaršího českého reggae sound systemu Swamp Safari. Podzemní taneční stage v sobotu také překvapila. Zatímco v pátek patřila již zdomácnělému drum´n´bassu, v sobotu ji plně obsadila česká psy-trance komunita. Nejen hudební produkce, ale zejména originální dekorace proměnily sklepení v říši z Alenky za zrcadlem. Nejeden návštěvník byl udiven, jaké efekty dokáže vytvořit například takový obyčejný meotar.

Filmová sekce festivalu doznala letos drobné změny a, jak se ukázalo, bylo to ku prospěchu věci. Tvorba studentů FAMU se smrskla do dvouhodinového bloku, který se dočkal dvou repríz. Velký prostor naopak dostaly dokumenty z projektu Jeden svět, které akcentovaly lidskoprávní, sociální či ekologická témata. Návštěvnost těchto projekcí byla velmi slušná. Nemalý ohlas vzbudila i slam-poetry, tedy cosi jako zápasy básníků, jichž se účastnil i úřadující mistr republiky v tomto žánru Filip Koryta aka Dr. Filipitch. Autorské čtení básní probíhalo i v čajovně a nechyběla ani Divadelní jednota Brázda s novými skečemi, z nichž nejvíce pobavila publikum scénka Tuleni.

Za celý víkend se na Nefestíku vystřídalo přes šest set návštěvníků, kteří si povětšinou velmi pochvalovali milou a přátelskou atmosféru, příjemné prostředí, neotřelou uměleckou produkci i netradiční veganskou kuchyni.

Pavel Kroupa

Fotogalerie