MENU

Nepomuk zve do muzeí i na procházky přírodou

Několik muzeí, naučné stezky, zámek Zelená Hora, malebná příroda. Poutní město Nepomuk, rodiště nejznámějšího světce českého baroka sv. Jana Nepomuckého, stojí za návštěvu. Tu navíc zpestří páteční koncerty a divadelní představení na Malé letní scéně, již probíhající farmářské a řemeslné trhy, které od června doprovodí i živá hudba a pohádka pro děti.

Zelená Hora je bezpochyby hlavní dominantou Nepomucka. Na zámku se po II. světové válce usídlila vojenská posádka a v letech 1951–57 technické prapory, které se staly inspirací pro román Miloslava Švandrlíka Černí baroni.  A stejnojmennou expozici tu můžete navštívit do 30. 8. 2020 vždy od pátku do neděle.  

K výletu patří dobrý oběd a i v tomto směru má Nepomuk co nabídnout. Domácí kuchyni i hotelové ubytování poskytne Švejk restaurant U Zeleného stromu. Oblíbený je nový farmářský pivovar Zlatá kráva a letos se město dočkalo i cukrárny v prostorách Sokolovny Nepomuk, kde funguje stejnojmenná restaurace. Výjimečnou kuchyni a příjemné prostředí najdete v restauraci Angusfarm v nedalekých Soběsukách.

Milovníci poznání jistě zamíří do Muzea sv. Jana Nepomuckého, které vystavuje unikátní bronzovou plastiku tváře tohoto světce. K vidění je i zajímavá sbírka uměleckých děl a devocionálií z období 18.–20. st. V prostorách staré nepomucké radnice a částečně bývalé piaristické koleje najdete Městské muzeum se stálou expozicí trosek amerického bombardéru B-24 Liberator z 2. světové války, výstavou o zámku Zelená Hora a jiné historické exponáty. V přízemní galerii bude po celé prázdniny probíhat výstava pro rodiny s dětmi Okoklamy. V centru města se pak nachází rodný dům malíře Augustina Němejce, který namaloval mj. oponu pro plzeňské divadlo J. K. Tyla. Kdo má rád staré věci a zejména motocykly, neměl by minout Muzeum veteránů na Zelenohorské poště. V přilehlé zahradě nechybí dětské hřiště, šumavské ovce a rybníček s kachnami a rybami.

Zajímavým cílem pro cyklisty nebo in-line bruslaře je Dvorec, kam lze pohodlně přijet vlakem a po vyasfaltované cyklostezce Helence dojet do Kláštera a pod Zelenou Horou až na Nepomucké náměstí s minimálním převýšením. Stezka byla v roce 2019 doplněna informačními tabulemi ze života včel. Pro pěší turisty je ideální naučná stezka Pod Zelenou horou sjízdná i pro kočárky. Začátek je v horní části Nepomuckého náměstí, 4 a půl kilometrová trasa vede kolem zámku do obce Klášter a zpět do města. Nabízí devět zastavení s informačními tabulemi, na každém je soutěžní otázka pro děti. Jedná se o vůbec první naučnou stezku na Nepomucku. Nejkrásnější stezkou je nově vybudovaná Naučná stezka Klejnot, vedoucí ze hráze Nového rybníka.

V okolí města najdete množství přírodních památek, rozhledny, pohádkové i další naučné stezky, mnoho zámků a hradů, špejchar se stálou expozicí kresleného humoru Jiřího Wintera Neprakty ve Spáleném Poříčí, ždíreckou lesní zoo, chanovický skanzen lidové architektury, zámek a rozhlednu nebo třeba přírodní koupaliště a autokemp Nový rybník.

 

Kulturní léto Nepomuk

Již v pátek 3. července začíná program na Malé letní scéně Nepomuk, program je ZDE. Z dalších konkrétních akcí město zve na Nepomucký trojúhelník 2020, tedy 39. ročník road racingového závodu historických motocyklů a sajdkár na přírodní trati v ulicích Nepomuka. Akce se koná ve dnech 25. 7. - 26. 7. 2020 od 8.00 do 18.00 hodin.

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2020, Design by Beneš & Michl.