Přeskočit na obsah
MENU

Nejcennější obraz ze Žinkov k vidění v Praze

Po zabavení zámku Žinkovy státem byl v roce 1947 z objektu odvezen také nejcennější kus mobiliáře, obraz slavného malíře vrcholného baroka Petra Brandla, nazvaný Alexandr a Timoklea (200x147 cm, po r. 1721). Má se za to, že zakázku k výrobě obrazu zadal malíři Jan Josef z Vrtby (1669–1734). Na Žinkovy se dostal patrně dědictvím. 

Obraz představuje příběh ze starověkého Řecka se statečnou Timokleou, která poté, co byla znásilněna důstojníkem Alexandrovy armády, jej shodila do studně a naházela na něj kameny. Následně byla zajata a předvedena před Alexandra, který natolik obdivoval její neohroženost, že ji nechal osvobodit. 

Obraz byl ve své historii vyňat z původního rámu a na horní straně oříznut. Od roku 1951 byl vystaven na zámku Blatná. Po vrácení Blatné Hildprandtům v restituci byl obraz umístěn do Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec. Až do 11. února 2024 je nyní toto cenné dílo vystaveno v Praze ve Valdštejnské jízdárně na výstavě Petr Brandl: Příběh bohéma, která představuje jeho monumentální plátna, která jsou pro účel této výstavy restaurována, dále portrétní produkce a námětově velice zajímavé žánrové malby. Poprvé jsou k vidění jeho nově objevená díla. 
Vřele doporučujeme k vidění.
Informace o výstavě: https://www.ngprague.cz/udalost/3601/petr-brandl-pribeh-bohema/6080

foto Pavel Motejzík

Fotogalerie