Přeskočit na obsah
MENU

Nabídka inspirativního zájezdu z Plzně do Rothenburg ob der Tauber 26. 11. 2022 

Zájezd do Rothenburg ob der Tauber

 

Již poněkolikáté, jedeme do pohádkového městečka se středověkou architekturou, kde se jeho historie datuje od roku 1142. V roce 1274 již mělo postavení jakéhosi nezávislého státu, neboť císař Rudolf I. Habsburský městu udělil titul - svobodné císařské město pro jeho rychlou prosperitu. Avšak zasáhla třicetiletá válka a s ní chudoba, úpadek, zapomnění. Tehdejší zbídačené městečko se paradoxně stalo vkladem do budoucnosti, neboť nedostatek peněz způsobil, že se zde neprováděly vůbec žádné přestavby zdejších domů. Rothenburg tím zůstal ušetřen rušivých zásahů v podobě moderní architektury a zachoval si přirozenou tvář středověkého města, ze kterého "dnes" vytěžuje turistickým ruchem a kam se sjíždí návštěvníci z celého světa, zejména z Japonska. O čemž svědčí plněné parkoviště autobusů nejen z Německa, ale i Rakouska, Francie, Itálie. Bezpočet cestovních kanceláří provází japonské, turecké a další zahraniční turisty a připadáte si jako v biblickém Babylonu.

 

Čím je tolik francké městečko zajímavé? Osvícení představitelé města společně se svými spoluobčany postavili svojí prestiž a zejména obchodního ducha jak jinak, než na své historii.

Středověké hradby s městskými branami a vodními příkopy jsou pro turistu neméně zajímavé jako malebné domy, kde nevidíte jediný dům, který by nebyl vánočně vyzdobený, nasvícený, natož neopravený či zchátralý. V typických rothenburských uličkách, plné zvědavých turistů se zastavil čas a všude na vás dýchá místní pohodová atmosféra. Santa Clausové ve všech možných i nemožných podobách vás doprovázejí na každém kroku a umocňují pocit blížících se vánoc.

 

Druhým lákadlem je ať už skutečná či vymyšlená legenda města, ve které se vypráví, že radní Nusch protestantského Rothenburgu roku 1631 zachránil město před katolickými vojsky. O této historii města si povíme v autobuse a půjdeme se na ni podívat. 


Třetím naprosto dokonale vypracovaným záměrem, pro který se zejména do Rothenburgu jezdí, je největší a nejrozsáhlejší vánoční muzeum v Evropě. Historické exponáty vánoc jsou pouhým "předvojem" nákupního centra s vánočními ozdobami, stromečky, doplňky, cukrovinkami, dřevěnými hračkami, vyřezávanými hodinami, plyšovými medvědy a soby atd. vše s vánoční tématikou. Krojované prodavačky, které se prodírají mezi prodejními exponáty a zástupy návštěvníků, usměvavě poradí a nasměrují k dalšímu vánočnímu zboží. Největší nákupy zde dělají samotní Němci, kteří doplňují adventní a vánoční výzdobu domácností nebo ji mění za zcela novou. Nikdo však neodchází, aniž by si nekoupil nějakou drobnost na památku. Obrovský byznys, na kterém je tento židokřesťanský svátek postaven, je zkrátka obdivuhodný! Velkou pozornost přitáhne i vánoční vůz plný dárků, který stojí před obchodem.


Čtvrtou místní vychytávkou jsou tzv. SHNEEBALLEN, cukrářská specialita, kterou můžete koupit jen a pouze v Rothenburgu. Jsou to malé či velké těstovinové koule pečené v kulatých kleštích v oleji a obalované v cukru, ve skořici, čokoládě, karamelu, nugátu, ovocných polevách…Ten, kdo je neochutná, jako by v Rothenburgu nebyl…


Pátou inspirací jsou místní muzea, o kterých si povíme v autobuse a šestou inspirací jsou místní vinice a vína, o těch si povíme také při cestě v autobuse.


Pro gurmány jsou zde typické gasthofy s místními specialitami nebo si na trhu můžete koupit kromě vánočního punče i místní speciální bramborové placky se sýrem, uzeným masem, zelím, klobásou... 

U radnice v centru města trhy doprovází vánoční živá muzika. Co je dále na tomto městečku více než sympatické? V historickém centru města nenajdete žádné Mc Donaldy, Big Burgery, non stop automaty, zahraniční potravinové řetězce (zde jsou pouze dva až za městem) a další rušivé elementy, které do historického centra města nepatří.

Více o městečku zde: https://www.rothenburg-tourismus.de/en/

 

Pro koho je tento zájezd vhodný a zajímavý?

  • Určitě pro všechny, kteří se chtějí odreagovat od každodenní rutiny a starostí, a prožít první adventní víkend v pohádkovém prostředí kouzelného městečka
  • Pro milovníky středověké francké architektury a výtvarníky pro inspiraci
  • Pro nadšence typicky německé adventní atmosféry
  • Pro domácí aranžéry vánoční výzdoby
  • Pro zájemce o koupi originálních dárků
  • Pro lovce fotografií a sběratele nevšedních zážitků
  • Pro romantické duše a gurmány místních lahůdek
  • Pro vinaře a zájemce o nákupy nejen místních vín
  • Pro partu přátel, kteří chtějí společně prožít předvánoční čas dle vlastního programu

 

Odjezd dne 26. 11. 2022  v 7 hodin ráno od "Pekla" v Plzni.

Příjezd do Plzně cca 21 hod.


Cena: 1 290 Kč

V ceně je autobusová doprava, průvodce a překladatel rodilý mluvčí

Cena nezahrnuje cestovní pojištění, které si každý účastník zájezdu zajistí sám a nezahrnuje individuální vstupné do muzeí a památek

Protože nejsme cestovní kancelář s vlastním autobusem, musíme objednaný autobus uhradit do konce října 2022, z tohoto důvodu je tato nabídka platná rovněž do konce října 2022.

 

Doporučení:

Teplejší oblečení a pohodlnou teplou obuv.

Občerstvení a hygienické ubrousky s sebou.

Od září musí Němci nosit v MHD respirátory. Proto si roušku / respirátor vezměte s sebou, nevíme, jaká jsou místní nařízení v jednotlivých interiérech památek, muzeí, obchodů.

 

Pokud chcete navštívit vánoční muzeum (není to povinné), nejsou zde žádná covidová opatření, připravte si přesnou částku vstupného, která se bude vybírat v autobuse. Jednotné vstupné je 5 €, pokud bude 20 zájemců, pak je cena 3,5 €.

Drobné 1 € je dobré mít připravené na veřejné WC, které se nachází naproti parkovišti.

 

Každý účastník zájezdu si může zvolit vlastní program, tzn., že se můžeme při příjezdu v Rothenburgu na parkovišti rozloučit a uvidíme se až v čase odjezdu v 18 hod. Nebo s námi můžete jít pouze do vánočního muzea a vánočního nákupního centra a pak se odpojit k individuální prohlídce města.

 

Od 25. 11. 2022 jsou již na náměstí vánoční trhy s živou kapelou a vánočním mužíkem na koni.

 

Doporučuji oběd v jakémkoliv místním gasthofu, budete nadšeni nejen místní adventní atmosférou, ale skvělým jídelníčkem a místním pivem – cena za oběd se pohybuje kolem 20 €.

 

Městečko je malé, nemůžete se ztratit, zvlášť pokud si zadáte GPS parkoviště do mobilu.

Aplikujte si mapu města v příloze do mobilu nebo vytiskněte.

 

Před odjezdem si můžete nakoupit ve dvou menších obchodních domech typu Lídl cca 500 m od parkoviště. Nakupujeme zde kvalitní suroviny na vánoční pečení, výborné sekty a dovozová vína stáčená pro Německo.

 

Další dotazy a informace sdělím obratem.  

PŘIHLAŠOVÁNÍ PRODLOUŽENO DO 10.11.2022


Jana Procházková

tel: 725 702 676

 

KULTPRO, z.s.

Nerudova 3, Plzeň, 301 00

IČ: 228 40 869

DIČ: CZ22840869 - Není plátce DPH

Registrace pod sp. zn. 5403 u Krajského soudu v Plzni