Přeskočit na obsah
MENU

Na kole po stopách sv. Jana Nepomuckého

Cyklopouť Příbram – Bodenmais 2021 od 20. - 22. srpna

Na kole do Německa po stopách Jana Nepomuckého 

V letošním roce na účastníky čeká nejen více jak 150 km z Příbrami do bavorského Bodenmais, v rámci již 13. ročníku Tour Cyklopouť. Účastníci budou moci poznat více ze života sv. Jana Nepomuckého, jehož výročí blahořečení si letos připomínáme.

Tento projekt navazuje na společnou evropskou tradici setkávání lidí z různých poutních míst, kdy poutní tradice z Bavorska na Svatou Horu u Příbrami sahá až do 17. století.

Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého si chceme připomenout a poznat sochy na mnohdy zapomenutých místech. Sochy nalezneme nejen v Čechách, ale i bavorském Zwieslu nebo v Langdorfu.

Cyklisté se zároveň v Příbrami zúčastní otevření Cesty paměti (Příbram – Brod – Vechtrovna), která je vhodná pro pěší i cyklisty.

Věhlas Jana Nepomuckého přesahuje hranice. Během 16. a 17. století již patřil mezi zemské patrony. Dnes nalezneme jeho kostely, kaple, sochy a další vyobrazení po celém světě.

„Těším se především na velice hezkou příležitost strávit čas s dobrými lidmi a to jak z Čech tak Německa,“ říká jeden z účastníků.

Tato česko-německá spolupráce přispívá k rozvoji občanských kompetencí, demokratického myšlení ve společnosti a v neposlední řadě napomáhá „česko-německému porozumění“.

„Účastníci poznají také život na zemědělské usedlosti v Bavorském lese nebo se vydají poznat zapomenutá místa v pohraničí,“ dodal Josef Hovorka.

Záštitu nad projektem převzal kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a starosta města Bodenmais Joachim Haller.

Mgr. Josef Hovorka, organizátor projektu