Přeskočit na obsah
MENU
Zpět na výpis

Turistické a cyklistické trasy

Okolím Nepomuka na kole i pěšky

Turistické a cyklistické trasy

Místo/adresa:


Ukázat na mapě

Turistické trasy
11 m

Délka trasy: 14 - 16 km

Pozoruhodnosti na trase: Červený most, Poustevna, lihovary Prádlo, autokemp Nový Rybník, zřícenina Potenštejn, zámek Žinkovy (nepřístupný), zámecká zahrada, Vlastivědné muzeum a Infocentrum Žinkovy, sportovní areál Asociace sportu pro všechny, Vojovická a Novoveská Draha, Soběsuky – restaurace a penzion

Z Nepomuka se vydáte po červené značce směrem na Klášter k Červenému mostu, pak alejí stále po červené značce, která vás přivede do lesů nad obcí Prádlo. Zde můžete shlédnout romantickou stavbu nazývanou Poustevna.

Poustevna v lese Borku nad Prádlem - Na skalici (560 m n.m.) - nevelká kamenná romantická stavba kruhového půdorysu postavená pro chvíle odpočinku kněžny Vilemíny Aueršperkové, která konala vyjížďky na koni po okolí. 

Po červené pak budete pokračovat až do obce Prádlo.

Obec vznikla ve 12. stol. jako osada rýžovníků zlata – propírání písku připomínají sejpy v okolí, nejlépe znatelné při silnici k Novotníkům.). V obci se nachází 3 lihovary, jejichž návštěva je poutavým zpestřením výletu (seznámení se s výrobou lihovin a ochutnávka výrobků).

Z Prádla se vydáte přes hlavní silnici na Přeštice kolem kapličky polní cestou k Novému rybníku. Restaurace v Autokempu Nový rybník je v letních měsících přístupná i veřejnosti a nabízí hlavní jídla i pouhé občerstvení všem poutníkům. V horkém počasí se můžete vykoupat ve zdejším rybníku.

Po žluté značce se můžete vydat ke zřícenině hradu Potštejn. Cesta prochází okolo altán a prohlédnout si romantické okolí zámku Žinkovy. V Žinkovech můžete navštívit Vlastivědné muzeum a infocentrum.

Asociace sportu pro všechny, sídlící nedaleko zámku, nabízí možnost sportovního vyžití. Je možné si zde zahrát minigolf, tenis nebo odbíjenou.

Od zámku dále pokračujeme po zelené turistické značce do Vojovic a poté do Nové Vsi u Nepomuku, kde se rozprostírají přírodní památky Vojovická draha (přírodní památka (6,13 ha, vyhl. r. 1990) chránící rašelinná podmáčená luka s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin) a Novoveská draha (přírodní památka (4,93 ha, vyhl. v r. 1990) chrání zamořené louky s ojedinělými žulovými balvany a vzácnou květenou). Z Nové Vsi se můžeme dát do Soběsuk, kde se nachází stylová restaurace Angusfarm s vynikající kuchyní využívající vlastní suroviny z ekologického chovu a produkty místních farmářů. Také zde najdete stylové ubytování. Výlet můžete zakončit v některé z nepomuckých hospůdek nebo si vybrat z bohaté nabídky kulturních akcí.

 TIP: http://www.treking.cz/regiony/hrad-potstejn.htm

...

Poslední aktualizace: 23. 5. 2022

Fotogalerie


Další místa v okolí