Přeskočit na obsah
MENU
Zpět na výpis

Nakloněný obelisk

památník na Dubči

Nakloněný obelisk

Otevírací doba:

celoročně

Místo/adresa:

Památník Amerických letců - Nakloněný Obelisk Dubeč
Ukázat na mapě

https://www.nepomuk.cz/turista/LiberatorB24J/

Vstupné:

zdarma

Památky

nakloněný obelisk

Nakloněný obelisk vytvořil klatovský sochař Václav Fiala na památku událostí 22. února 1944. Památník byl slavnostně odhalen v květnu 2009.

Pomník tvoří 7.5 m vysoký a štíhlý hranol z leštěné oceli nakloněný o 7°, v němž se odráží okolní stromy a který tak téměř splývá s okolím. Před ním plocha vysypaná bílým štěrkem s deseti žulovými kvádry na památku deseti obětí.

V Městském muzeu a galerii Nepomuk se nachází Expozice B-24 Liberator, která podrobně mapuje událost z 22. února 1944. Toho dne byl německou stíhačkou sestřelen nedaleko Nepomuku nad Dubčí americký bombardér s jedenáctičlennou posádkou. Deset členů posádky při pádu letadla na místě zahynulo, tragédii jako jediný přežil seržant Raymond Noury. Poté si prošel zajateckým táborem, ale válku přežil a v roce 2004, šedesát let po pádu bombardéru navštívil Nepomuk a stal se jeho čestným občanem a rovněž čestným občanem obce Prádlo. Podruhé byl v Nepomuku v květnu roku 2009, kdy byl na Dubči slavnostně odhalen nový památník Nakloněný obelisk.

leták Liberator

leták Liberator

Poslední aktualizace: 10. 3. 2023

Další místa v okolí