Přeskočit na obsah
MENU

Medailonky vystupujících

Mons. Pavel Posád, pomocný biskup českobudějovický
Narodil se v Budkově, okr. Třebíč. Pochází ze sedmi sourozenců, nejstarší bratr zemřel ve věku dvou let. Rodiče pracovali v zemědělství. Po ukončení Základní školy v Budkově pokračoval ve studiu na gymnáziu v Moravských Budějovicích. Po maturitě v roce 1972 studoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Praze, se sídlem v Litoměřicích. Absolutorium obdržel v roce 1977 a 26. 6. 1977 byl v Brně vysvěcen biskupem Josefem Vranou na kněze pro brněnskou diecézi.
Kněžskou službu vykonával po tři roky jako kaplan nejdříve v Pozořicích, potom v Brně - Židenicích a v Lomnici u Tišnova. Od roku 1980 působil jako farář v Ratíškovicích, okr. Hodonín. Po dvou letech byl na žádost tehdejší státní správy přeložen do pohraniční farnosti Drnholec, okr. Břeclav. V roce 1989 byl ustanoven duchovním správcem v Třešti. Po pádu komunistické totality se stal farářem u sv. Tomáše v Brně. Po třech letech byl jmenován spirituálem olomouckého Arcibiskupského kněžského semináře.
Diecézním biskupem v Litoměřicích byl jmenován 24. 12. 2003, biskupské svěcení přijal v litoměřické katedrále sv. Štěpána 28. 2. 2004. Papež Benedikt XVI. jej dne 26. 1. 2008 jmenoval světícím biskupem českobudějovickým a udělil mu titulární stolec ve Ptuji (Slovinsko). Intronizován byl 8. 3. 2008. Dne 3. února 2012 byl Mons. Pavel Posád zvolen novým proboštem Katedrální kapituly u sv. Mikuláše v Českých Budějovicích a do této funkce v neděli 19. února 2012 v klášterním kostele Panny Marie slavnostně instalován.

Sopranistka Michaela Katráková
Je česká operní pěvkyně, která se řadí v současné době mezi naše největší pěvecké naděje.
Od listopadu r. 2017 jí zaštiťují jedny z nejprestižnějších vídeňských a mnichovských agentur, které dnes patří mezi špičky v operním světě. Díky svému lyricko-koloraturnímu sopránu směřující do mlado-dramatického oboru, se především specializuje na italské belcanto. V prosinci 2018 Michaela stála po boku slavného mexického tenoristy Ramóna Vargase, kde se s ním představila bravurně na Verdi Gala koncertě, jako jeho rovnocenná partnerka, po tomto úspěchu Michaelu čeká další výzva, vystoupení po boku Anny Netrebko. Po velkém úspěchu Michaelu přizval samotný Ramon Vargas na zahraniční turné, kde se představí v roli Leonory (Trubadúr - G. Verdi).
Michaela působila v divadlech Dutch National opera v Holandsku, Gouda v Holandsku, Státní opera Tatarstánu v Kazani , Státní Opera Praha, Severočeské divadlo opera-balet, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Theather an der Wien, Lipsko, Furth, Regensburg, a další. Michaela ztvárnuje role R. Leoncavallo - Nedda (Komedianti), G. Verdi - Violetta Valery (La Traviata), G. Donizetti - Lucia (Lucia di Lammermoor), G. Puccini - Liu (Turandot), G. Puccini - Nela (Gianni Schicchi), G. Puccini - Lauretta (Gianni Schicchi), W. A. Mozart - Pamina (Kouzelná flétna), C. M. von Weber - Ännchen (Čarostřelec) C. M. von Weber/G. Mahler - Donna Clarisa (Tři pintové) , Konstance (Únos ze Serailu), Mimi (La Bohéme), Donna Anna (Don Giovanni), Krasava (Libuše/B.Smetana), Micaela (Carmen/ G.Bizet), Hanna Glawary ( Veselá Vdova/F.Lehár), V nové sezoně Michaelu čekají role jako jsou Gilda ( Rigoletto/G.Verdi), Elektra (W.A.Mozart), Micaela (Carmen), Rusalka (ze stejnojmenné opery) na evropských scénách, koncertní činnostech v České Republice, Německu a Rakousku.
V rámci nepomuckého koncertu představí několik především barokních árií a písní, které vzdají hold našemu nejznámějšímu rodákovi. 

Pšeničky
Dětský folklórní soubor Pšeničky ze ZUŠ Nepomuk, pobočka Kasejovice (děti 1. a 2. stupně ZŠ) pod vedením Oldřicha Ondruška a Romany Blankové. Soubor se specializuje na lidové písně především z našeho regionu, originální aranžmá zahrnuje nejen lidové kroje a dekorace, ale i dávno zapomenuté říkanky. Pšeničky vystupovaly na řadě akcí nejen v regionu, ale například i v Plzni, Janovicích nad Úhlavou či v Klatovech. V prosinci se poprvé představily v německém Kemnathu. V roce 2020 navázaly spolupráci s hudební školou v Bad Leonfeldenu (Rakousko) a plánují společná vystoupení. V rámci tohoto programu nabídneme dosud nepublikovaná videa z minulých vystoupení. Soubor je velkou nadějí pro prezentaci a uchování hudebních tradic našeho regionu.

Pavel Motejzík
Rodina plzeňského rodáka je odjakživa spojena s regionem Nepomucka, dle DNA testů přišli první příslušníci rodu na Nepomucko z Bavorska v rámci kolonizace kraje zdejšími cisterciáky (příjmení vzniklo z německého Matheisl = Matějíček). Pavel Motejzík se coby manažer Mikroregionu Nepomucko a vedoucí nepomucké kultury od útlého věku zabývá historií regionu a spoluprací s pamětníky a významnými osobnostmi našich dějin. Je autorem několika tematických publikací (Zelená Hora a Klášter u Nepomuku, Zámek Žinkovy, perla jižního Plzeňska, Podzelenohorská pohádka, Sny a vzpomínky Josefiny Napravilové a další). V rámci města je zároveň pověřen prezentací fenoménu svatého Jana Nepomuckého u nás i v zahraničí. V letech 2012 - 2015 byl regionálním koordinátorem projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Organizuje řadu kulturních akcí a zabývá se rovněž příležitostnou průvodcovskou činností. Mezi větší kulturní projekty patří například koncerty Evy Urbanové, Gabriely Beňačkové či chlapeckého sboru Boni Pueri. V roce 2020 byl jmenován čestným občanem brazilského města Sao Joao Nepomuceno, Nepomucké noviny se pod jeho vedením staly Zpravodajem roku 2018. Obdržel několik novinářských ocenění, v oboru obnovy kulturního dědictví spolu s kolegou Lukášem Máchou byl v roce 2016 oceněn v soutěži Média na pomoc památkám 1. cenou v kategorii Publicistika, za rok 2020 obdržela tato autorská dvojice ve stejné soutěži třetí místo. Do svých přednášek zahrnuje vždy méně známá fakta a zajímavosti. Prohlídka Svatojánského muzea se zaměří na předměty muzea a legendy a pověsti o svatém Janu Nepomuckém. Bude se zabývat rovněž tématem rodného domku sv. Jana Nepomuckého a jeho původním umístěním.

Fotogalerie