Přeskočit na obsah
MENU

Marco Angioloni debutuje v České republice

Mladý italsko-francouzský tenor Marco Angioloni bude v červenci sólově debutovat v České republice na celkem třech koncertech. Za doprovodu hráče na theorbu Jana Krejči vystoupí v kostele sv. Jakuba v Nepomuku dne 6. července s programem nazvaným Triumf lásky, následně se představí rovněž na zámku ve Spáleném Poříčí a na zámku v Nebílovech.

„Již 10 let organizujeme v našem regionu koncerty v rámci Letního barokního festivalu Plzeňského kraje, letos jsme se poprvé zaměřili rovněž na zahraniční umělce, kde prioritně padla volba na Marca Angioloni, který zatím sólově v České republice nevystupoval,“ zve předseda Mikroregionu Nepomucko a místostarosta města Nepomuk Pavel Motejzík.

Pokud je láska převládajícím předmětem románové tvorby, její zacházení se v průběhu staletí neustále vyvíjelo. V 17. století označovala barokní láska lásku vykupitelskou, vedoucí k dokonalosti v páru a apoteóze štěstí, jako je něžná láska, přítomná v pastýřském románu, který uvedl L'Astrée (1607, Honoré d'Urfé). Poté lásku vykupitelskou vystřídala temná láska, která se ve 30. letech 17. století stala synonymem pro odčarování, líčená jako nemoc, která trápí duši, nelítostná ke všemu trpícímu, podobná šílenství a naprosté bídě. Tento strhující program, hlas a teorba, tedy představuje lásku ve všech jejích podobách, cestou barokních nádechů a hudby.

„Těším se na české publikum, které je známé pro lásku k hudbě po celém světě a jsem rád, že mohu zpívat ve starověkých památkách, které mají nádhernou atmosféru,“ uvádí Marco Angioloni.

Program dne 6. července 2024:

G. Frescobaldi - « Se l'aura spira »
C. D. Cossoni - « Fino all’ultimo respiro »
M. A. Cesti, L'Orontea - « Intorno all'idol mio »
R. De Visée - Prélude and Chaconne
M. Lambert - « Doux charmes du printemps »
J. Lully, Atys - « Nous pouvons nous
M. Da Gagliano, La Dafne - « Non curi la mia pianta »
G. G. Kapsperger - Toccata prima (from Book IV)
T. Merula - « Folle è ben che si crede »
C. Monteverdi, L'Orfeo - « Vi ricorda o boschi ombrosi »
G. Fiamengo - « Dormi ben mio »
A. Piccinini - Partite variate sopra l'Aria francese detta l'Alemana
A. Mazák - « Sub tuum praesidium »
B. Ferrari - « Amanti io vi so dire »

Marco Angioloni ~ tenor, Francie
Jan Krejča ~ theorba, ČR

Dne 7. července vystoupí Marco Angioloni na zámku ve Spáleném Poříčí v rámci programu Smyčcové trio České filharmonie & Yoshimi Kawamura s hosty a 9. července se představí na zámku Nebílovy v rámci Slavnostní koncertu Hudba napříč světadíly. Na tomto koncertu vystupují kromě Marca Angioloni rovněž další sólisté: Martin Vydra (baryton, ČR), Jan Krejča (theorba, ČR), Yoshimi Kawamura (klavír, Japonsko), Teruhisa Maruo (klavír, Japonsko).

Všechny tři koncerty organizuje Mikroregion Nepomucko v rámci Letního barokního festivalu za finanční podpory Plzeňského kraje. Vstupenky jsou k dispozici v síti plzenskavstupenka.cz a na místech před koncerty.

Marco Angioloni
Absolvent Royaumontovy nadace, Barokní akademie v Ambronay a nadace Cini v Benátkách. Marco Angioloni studoval lyrický zpěv u Donatelly Debolini ve Florencii, poté následoval další studium v Paříži u Enza La Selvy. Poté se specializoval na barokní repertoár v Centru barokní hudby ve Versailles (CMBV). Jeho jevištní debut se odehrál v roce 2013 v roli Normana (Lucia di Lammermoor) v divadle Apostrophe v Cergy-Pontoise. Od té doby vystupoval po boku dirigentů. Byl členem čtvrté generace Lyric Workshop opery Fuoco pod vedením Davida Sterna. Jeho dvě sólová alba, „Il Canto della Nutrice“ (Da Vinci Classics 2020) a „A Baroque Tenor“ (Pan Classics 2022), získala vynikající recenze a byla uvedena na Händelově festivalu v Halle, Salle Blanche du Palais Pitti ve Florencii a barokním festivalu Pontoise. V posledních sezónách se objevil jako Apollo a Ireno v inscenaci Landiho La Morte d'Orfeo na festivalu v Royaumont s Les Talens Lyriques/Christophe Rousset, jako Vulcan v Lullyho Psyché (dirigent Stéphane Fuget), jako Murmilla v Telemannově Richardu Löwenherzovi. v Magdeburské opeře (Německo), v Idomeneo (Arbace) pod vedením Davida Sterna, v Purcellově Dido a Aeneas a Charpentierově Actéon na festivalu v Mentonu opět pod vedením Christopha Rousseta. Nedávno debutoval v Teatro Colón v Buenos Aires v Monteverdiho L’Incoronazione di Poppea, v Théâtre des Champs-Élysées v Händelově Dixit Dominus. V sezóně 2023/24 debutoval jako Liberto (L'incoronazione di Poppea) na Beaune Festival a Château de Versailles Spectacles pod vedením Stéphana Fugeta a také v rolích Pastorea a Spirita v Monteverdiho Orfeovi pod vedením taktovkou Jordiho Savalla v Královské opeře paláce ve Versailles.