Přeskočit na obsah
MENU

Koncert pro Zelenou horu 19.8.2023

Veřejné dokumenty

Plakát - Koncert pro Zelenou horu 19.8.2023 (pdf, 12240,96 kB)

Koncert pro Zelenou horu v sobotu 19. srpna 2023, 20:00
Filmové evergreeny aneb Hudba stříbrného plátna
Klášter u Nepomuka
Vsutpné 
590 Kč - Vstupenky plzenskavstupenka.cz

Open air koncert na podporu zachrány zámku Zelená Hora, který odehraje Plzeňská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Chuheie Iwasakiho. Koncert bude živě přenášet Česká televize. Na programu je hudba Glenna Millera, Jaroslava Ježka, Johna Williamse, Leoše Janáčka a dalších. 

Když se řekne Zelená hora, většina lidí si hned vybaví Santiniho poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Pokud už přijde řeč na Zelenou horu u Nepomuka, velká část veřejnosti si ji spojí s filmovou adaptací knihy Miloslava Švandrlíka Černí baroni. Avšak byla by velká škoda vnímat toto památné místo jen takto zúženým pohledem a zapomínat na řadu fenoménů naší starší i nedávné historie, které se k němu váží: ať už se jedná o osobnost svatého Vojtěcha, ustavení Jednoty zelenohorské, nalezení Rukopisu zelenohorského, působení slavných šlechtických rodů Šternberků, Colloredo-Mannsfeldů či Auerspergů anebo devastaci zámeckého areálu nejprve armádou nacistickou a následně komunistickou.

Od roku 1992 je zámek Zelená Hora ve vlastnictví obce Klášter, která pro něj hledá vhodné využití. V poslední době se především díky aktivitě Plzeňského kraje snad přece jen začalo blýskat na lepší časy, avšak cesta k opravě zámku a jeho plnohodnotnému otevření bude velmi náročná a dlouhá. Proto se Plzeňská filharmonie rozhodla ve spolupráci s Pamětí národa, obcí Klášter a městem Nepomuk výše uvedený záměr podpořit a ve veřejnosti tak oživit i povědomí o Zelené hoře jako místě s neopakovatelným geniem loci, kudy kráčely dějiny českých zemí a kde naši předkové zanechali nesmazatelné stopy, které stojí za to objevovat.

plzenskafilharmonie.cz

Koncert pro Zelenou horu