MENU

BRDY, BAROKO, „KOŘENÍ“

Až si vyšlápnete do Brd, zastavte se ve vesnici s voňavým jménem SKOŘICE.

Je zde jeden z nejstarších kostelů v Čechách.

Dnes barokní kostel sv. Václava je původně gotický kostel připomínaný již v roce 1265.  Stojí na kraji obce a nabízí překrásný výhled do okolí.

Mimořádně je letos otevřen ve dnech 8. 8. a 29. srpna, 5. a 12. září 2020.

Koncem srpna 23. 8. jste pak srdečně zváni na koncert mezzosopranistky Pavly Švestkové s klavírním doprovodem Jaromíra Klepáče. Koncert s názvem Ke kořenům bude od 18 hodin i s mluveným slovem herce Jana Šťastného.

Barokní kostel je kulturní památkou. Jeho jedinečnost je dána tím, že hlavní barokní oltář byl přenesen ze zrušeného plaského kláštera. Oba boční oltáře také pocházejí z Plas. Svého času byly součástí interiéru kostela sv. Václava v klášterním komplexu, který do vrcholu barokní architektury pozvedl Jan Blažej Santini – Aichel. 

Ve skořickém kostele bude instalována výstava „Jsme tak bohatí, kolik toho o sobě víme“. Rodáci si vzpomenou na své mládí a návštěvníci se seznámí s historií tohoto kraje, se zajímavostmi vesnic, které už tu nejsou.

Výstava nabízí pohled na dobu, kterou znali naši předci, o nich se v historických zápisech dočteme, že „vždy byli spokojeni a věrni kraji, ve kterém se narodili“. V této uspěchané době vás výstava trochu zastaví. Staré fotografie a dokumenty  jsou nostalgickou vzpomínkou na dobu,  kdy se  tráva zdála zelenější a život pomalejší.

Kolvín, Padrť, Skořice, to jsou naše vesnice. Koho by to napadlo, teď tu máme CHKO. Budou se nám vracet předci, přivítáme je tu všeci. Přivítáme je vesele v tom skořickém kostele. 

Srdečně vás zvou občané Skořic a Marie Musilová, roz. Boulová.

Lístky na koncert budou v předprodeji v Drogerii Lifa na náměstí v Mirošově, v Infocentru Rokycany a Spálené Poříčí a v prodejně ve Skořicích.

Podle okolností je možné, že bude koncert přeložen.

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2020, Design by Beneš & Michl.