MENU

Zástupci Nepomuku navštíví v USA kostely sv. Jana Nepomuckého

Netradiční novodobé relikviáře, stylizované sošky svatého Jana Nepomuckého, odvezou na jaře do několika kostelů v USA zástupci světcova rodného města Nepomuku. V soškách přivezou do kostelů zasvěcených Janu Nepomuckému v New Yorku, Chicagu a St. Louis hlínu z Nepomuku a také z Prahy, kde mučedník katolické církve a jeden z českých zemských patronů ve 14. století žil a zemřel. První svatojánskou výpravu podnikli loni Nepomučtí do města Sao Joao Nepomuceno v Brazíli, řekl koordinátor kultury a cestovního ruchu a manažer Mikroregionu Nepomucko Pavel Motejzík. Kromě něho se výpravy do USA za město zúčastní ještě Pavel Jiran, radní města a místopředseda Matice sv. Jana Nepomuckého. Sošky byly vyrobeny a turné se koná za výrazné finanční i organizační pomoci amerických i krajanských organizací a mecenášů. Letenky si účastníci financují z vlastních zdrojů.

Příští rok uplyne 300 let od blahořečení Jana Nepomuckého papežem Inocencem XIII. "V dubnu letíme do USA, kde budou tematické koncerty v St. Louis, v Chicagu a v New Yorku na Manhattanu, kde všude stojí kostely svatého Jana Nepomuckého. My formou písní, které jsou od nás z Česka, ale také z Brazílie, Indie a jiných států, budeme propagovat odkaz sv. Jana Nepomuckého a zvát k návštěvě Nepomuku v roce 2021," řekl Motejzík. Na koncertech se budou kromě místních hudebníků podílet také mladý tenorista a klavírista Martin Vydra a brazilský pianista Ricardo Itaborahy.

Tři americké kostely dostanou moderní bronzové sošky z dílny sochaře Václava Česáka s uloženou hlínou. Prolíná se v nich symbol kříže a stylizované postavy Jana Nepomuckého. Kostely v USA oslovili zástupci Nepomuku sami. Po návštěvě v Brazílii se rozhodli dál propagovat odkaz svého nejslavnějšího rodáka a představovat město i jinde po světě. "V USA nám farnosti, kostely i konzuláty nabídly pomoc. Téma svatého Jana Nepomuckého tam bylo velmi silné především tak před 100 lety a v době, kdy se kostely stavěly, ale ten kult se udržuje dodnes," řekl Motejzík. V St. Louis se na místě dnešního svatostánku nacházel od roku 1854 vůbec první českolovenský kostel na americkém kontinentu, už tehdy byl zasvěcen sv. Janu Nepomuckému. V Chicagu již kostel sv. Jana Nepomuckého neslouží katolické církvi, zatímco v New Yorku stojí hrdě mezi mrakodrapy na významné První Avenue v srdci Manhattanu a pravidelně se zde konají mše i koncerty. 

Jan Nepomucký je nejznámější český světec. Na celém světě existuje na 60 tisíc jeho soch, od Jižní Ameriky přes USA, Evropu po Čínu či Filipíny, řekl Motejzík. Kolik přesně je mu zasvěceno kostelů Nepomučtí zatím sečteno nemají, jen v USA je jich podle Motejzíka kolem 20. Kult se do světa dostal prostřednictvím misionářů i českých emigrantů. Například do Brazílie ho údajně přinesli misionáři díky rakouské arcivévodkyni a manželce portugalského krále Jana V. Marii Anně Josefě Habsburské. Za života královského páru byl Nepomucký v roce 1721 blahořečen a o osm let později svatořečen.

Písně z amerického turné budou představeny také na domácí půdě, 20. června se odehraje na Zelené Hoře koncert Martina Vydry s Dětským sborem Jitro z Hradce Králové, vstupenky jsou v síti plzenskavstupenka.cz a v infocentrech regionu.

Sošky byly představeny na tematické přednášce dne 12. února od 17 hodin ve Svatojánském muzeu, veřejnost si je bude moci prohlédnout ještě od úterý 18. února do soboty 22. února v čase 8:30 - 16 hodin v Informačním centru Nepomuk. Poté budou odeslány letecky do USA. 

Více informací k turné na www.svatynepomuk.cz

ZDROJ: ČTK

Fotografie z přednášky Pavla Motejzíka na téma Nejznámější Čech sv. Jan Nepomucký najdete níže ve fotogalerii.

Fotogalerie

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2020, Design by Beneš & Michl.