MENU

Tip na výlet - hrady nad Berounkou

Libštejnskou zříceninu původem ze 14. století, stejně romantickou jako obě následující, nalezneme nad řekou uprostřed dvou protějších zalesněných strání, blízko jezu. Jen malý kousek cesty se rozkládá malebné městečko Liblín, kde najdeme i otevřenou restauraci a hotel. Více např. na: http://www.hrady.cz/index.php?OID=203.

Krašov, jeden z nejstarších českých šlechtických hradů, se nachází na skalnatém ostrohu nad Berounkou, nedaleko městečka Kralovice na severním Plzeňsku, velmi blízko malé vesničky Bohy. V průběhu své existence patřil Krašov nějaký čas i plaským cisterciákům, kteří si jej přestavěli na barokní letní rezidenci. Čeká nás zde nádherný výhled na Berounku, která se vine mezi zdejšími lesy a lukami. Více informací např. zde: https://turistickyatlas.cz/vse/misto/12160_hrad-krasov.html.

Uprostřed křivoklátských lesů, nedaleko obce Skryje, se ukrývá mohutná zřícenina někdejšího královského hradu Týřov, vybudovaného ve 13. století Václavem I. Jednalo se o typ francouzského kastelu, tedy o nejmodernější hradní pevnost své doby. Z vrcholu kopce, na kterém Týřov stojí, se nám naskytne další z úžasných výhledů na koryto "staré řeky" a okolní krajinu. Více naleznete např. na: https://www.vyletnik.cz/tipy-na-vikendy/stredni-cechy/rakovnicko-a-krivoklatsko/450-kraj-oty-pavla/.

Když vyrazíme od Plzně, ať již autem a pěšky nebo vodáckou trasou po Berounce, objevíme tato tři zákoutí v uvedeném pořadí, nejdříve Libštejn, poté Krašov a nakonec Týřov. Ať již se rozhodnete pro jakýkoliv způsob cestování, a pokud Vám i prázdninové počasí bude přát, čeká Vás krásný výlet.

Hana Černohousová

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2020, Design by Beneš & Michl.