MENU

Ohlédnutí za Navalis 2018

Svatojánské slavnosti Navalis 2018

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku - 15. května. Poprvé se na ně vypravil celý autobus poutníků z Nepomucka.

V barokní době patřila tato slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z vodní hladiny Vltavy a zhlédli ohňové show. Tím, že bylo v Praze v té době množství vlastenců, navazovaly na slavnosti i jiné akce, například položení základního kamene Národního divadla, které se konalo přesně před 150 lety.

Na tradici barokních slavností se navázalo v roce 2009 obnovenými Svatojánskými slavnostmi. Od té doby byly slavnosti každý rok a mají již svůj pevný scénář – slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem. Každý ročník pak bývá doplněn o další speciální akce – koncerty, nešpory, gondoliéry, regaty dračích lodí a mnohé další. Velkou atrakcí byly v letošním ročníku dvě barokní gondoly bissone. Italské Benátky lodě opustily poprvé v historii a poprvé pluly na sladké vodě.

Poutníci z Nepomucka měli program obohacený o komentované prohlídky Arcibiskupského paláce, „Pražského jezulátka“ a Katedrály sv. Víta, zblízka si prohlédli například sakristii s relikviářem „jazyka“ sv. Jana Nepomuckého, náhrobek Kardinála Berana, Svatováclavskou kapli či novou reliéfní sochu sv. Vojtěcha. Na závěr mše v katedrále převzali Pater Jiří Špiřík spolu s Václavem Česákem od kardinála Dominika Duky ostatek sv. Vojtěcha pro Zelenou Horu v moderním relikviáři, který vytvořil právě Česák. Uložení ostatku na Zelené Hoře proběhne v tamním kostele dne 27. května od 10:30 hodin.

VIDEO 1 - MŠE

VIDEO 2 - OHŇOSTROJ

Ostatek sv. Vojtěcha pro Zelenou Horu - reportáž

Fotogalerie

 
Pokud najdete chyby, nefunkční odkazy, zastaralé či neúplné údaje, sdělte nám to prosím na e-mail: redakce@nepomuk.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Město Nepomuk, 2020, Design by Beneš & Michl.